Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kolejne miasto ogranicza koszenie w związku z suszą

Kolejne miasto ogranicza koszenie w związku z suszą
12.05.2020, o godz. 13:30
czas czytania: około 3 minut
0

Gdańsk dołącza do miast, które w związku z zapowiadaną suszą zmienią harmonogramy koszeń. Jak zapowiada gdański zarząd dróg i zieleni, z powodu suszy trawy koszone będą raz lub dwa razy w roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Tam gdzie koszenie traw ze względów bezpieczeństwa lub estetyki miasta będzie konieczne dopuszczalne są jednak częstsze koszenia.

Koszenie niewskazane w czasie suszy

– Ograniczenie koszenia traw w tym roku spowodowane jest deficytem wody po okresie zimowym oraz brakiem wiosennych opadów. Późniejsze oraz rzadsze koszenie miejskich trawników ma utrzymać dłużej wilgotność gleby. W tym roku kosić będziemy tylko miejsca, których pominąć nie możemy – informuje MZDiZ w Gdańsku.

Trawniki w parkach i na zieleńcach będą koszone w zależności od warunków atmosferycznych oraz ich lokalizacji. Utrzymująca się susza będzie powodem ograniczenia, a nawet zaprzestania koszenia. Koszenie w tym przypadku ograniczymy do pasów wzdłuż alejek. W odróżnieniu od poprzednich lat, kiedy pierwsze koszenia wykonywane były już w kwietniu, w 2020 roku przesunięte zostały one na drugą połowę maja, a w przypadku parków czy dużych zieleńców miejskich, jak m.in. w Parku Steffensów, Parku im. Ronalda Reagana, Park im. Jana Pawła II czy Jaru Wilanowski nawet na lipiec.

Koszenie konieczne ze względów bezpieczeństwa i estetyki

Trawę będziemy kosić tylko tam gdzie w grę wchodzi bezpieczeństwo ruchu drogowego. Z tego względu koszone będą trawniki w pasach drogowych w rejonie skrzyżowań, na rondach oraz w pasie rozdziału między jezdniami, chodnikami, drogami rowerowymi czy schodami. Koszenie wymagane tam jest do odsłonięcia skrajni jezdni i chodników i zapewnienia odpowiedniej widoczności kierowcom, pieszym i rowerzystom – czytamy w informacji MZDiZ.

Koszenie zabronione. Miasta walczą z suszą

Trzy lub cztery razy w roku koszone także będą te trawniki, które znajdują się w miejscach reprezentacyjnych na Głównym i Starym Mieście, np. przy pomnikach króla Jana III Sobieskiego i Tym, co za Polskość Gdańska, jak również przy zieleńcach z rabatami kwiatowymi. Regularne koszenie odbywać się będzie również w zabytkowych parkach – w Parku Oliwskim, Oruńskim, Kuźniczki oraz w Parku Jasień. Pielęgnowane muszą być trawniki, które są wyposażone w system automatycznego nawadniania. Opóźnienie koszenia tych trawników mogłoby doprowadzić do ich nieodwracalnej degradacji. Regularne koszenie miejsc reprezentacyjnych pozwoli z kolei na komfortowe korzystanie z terenów zielonych, a także ułatwi ich utrzymanie w czystości i ochroni przed zaniedbaniem oraz zniszczeniem.

Ostateczne decyzje co do rozpoczęcia koszenia będą uzależnione od wystąpienia opadów deszczu i stopnia przyrostu roślinności, a także lokalizacji konkretnych trawników. Te czynniki będą oceniane na bieżąco przez inspektorów Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni pracujących w terenie.

Rzadsze koszenie ma swoje plusy

Późniejsze oraz rzadsze koszenie miejskich trawników niesie ze sobą korzyści. Ograniczenie przycinania traw pozwoli na stworzenie w przestrzeni miasta rozleglejszych i bogatszych zbiorowisk roślinnych w formie tzw. łąk miejskich. Takie środowisko jest przyjazne m.in. dla pożytecznych owadów, które będą mogły znaleźć tam schronienie oraz pożywienie.

Łąk miejskich nie należy mylić z łąkami kwietnymi, do których powstania nie wystarczy tylko zmniejszenie częstotliwości koszenia. Łąki kwietne wymagają specjalnego przygotowania podłoża i wysiewu odpowiednich mieszkanek roślin i pielęgnacji, w celu ochrony przed roślinami inwazyjnymi. W 2020 roku łąki kwietne o powierzchni ok. 1 ha mają powstać w pasie nadmorskim, w Górnym Wrzeszczu oraz przy ul. Gościnnej w Gdańsku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024