W Krakowie przyjęto uchwałę “Kraków bez plastiku”. W urzędzie miasta ma stanie też automat do zbierania plastikowych butelek.

Uchwała “Kraków bez plastiku” została przyjęta w środę na posiedzeniu rady miasta. Jest to program, który zakłada ograniczenie użycia opakowań i sztućców z tworzyw sztucznych.

– Uchwała kierunkowa mówi o zaprzestaniu stosowania jednorazowych sztućców, kubków plastikowych, butelek – mówi Aleksander Miszalski, szef klubu Koalicji Obywatelskiej, która złożyła projekt.

Urząd miasta chce zrezygnować z wody w butelkach, plastikowych reklamówek oraz wykorzystywać ekologiczny papier do druku.

W ratuszu ma też stanąć automat na butelki plastikowe. Będzie on skupował odpady po 10 gr za sztukę. – Na początek skupimy 10 tysięcy butelek i zapłacę za to z mojej diety radnego. A potem skupimy… 1 milion butelek – mówi radny Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków).

Rezygnacja lub redukcja użycia plastiku staje się coraz popularniejsza w polskich miastach. Takie projekty wdrożyły w ostatnich miesiącach m.in. Legnica czy Mrągowo. Z kolei w Wałbrzychu w ramach akcji “Stop plastik” zakazano używania jednorazowych sztućców i naczyń na miejskich imprezach.

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Powinien zapłacić producent opakowań a nie radny. No chyba, że radny znalazł już nabywcę 😉 i otrzyma zwrot wyłożonej kwoty.

Skomentuj