Picie kranówki i rezygnacja z jednorazowych plastikowych opakowań – to niektóre z proekologicznych zachowań, jakie coraz chętniej wprowadzają urzędy samorządowe.

Jednym z pierwszych miast w Polsce, które postanowiło zerwać z plastikiem jest Wałbrzych. Od 1 maja 2019 r. miasto wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Miejskie imprezy bez plastiku

Zakaz obejmie też używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Już dzisiaj miejskie spółki takie jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych.

Tomasz Chróstny (UOKiK): w ponad połowie gmin była tylko jedna oferta na odbiór odpadów

Podobną akcję realizuje też miasto Legnica. – Zerwanie z plastikiem to ogromne, choć bardzo proste, wyzwanie – podkreślił prezydent Tadeusz Krzakowski.

– Serdecznie zachęcam legniczan i legnickich przedsiębiorców, by przyłączyli się do naszego projektu. To prawie nic nie kosztuje, a daje nasz maleńki wkład w przetrwanie planety, przyrody i przyszłych pokoleń. Musimy mieć w tym swój udział, bo małymi rzeczami załatwia się wielkie sprawy – zaapelował Krzakowski.

Koniec z jednorazowymi naczyniami i foliówkami

Akcja „Legnica zrywa z plastikiem”, która promuje rezygnację z używania jednorazowych, plastikowych przedmiotów potrwa do końca roku. Ratusz ma w planach różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, współpracę z legnicką gastronomią, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Z kolei radni z Mrągowa przegłosowali niedawno pomysł serwowania kranówki na sesjach rady miasta. Do inicjatywy dołączyli także burmistrz Mrągowa oraz jego zastępcy, którzy w swoich gabinetach będą częstować gości „mrągowianką”.

– Zakupiliśmy szklane dzbanki, które odtąd będą stały na stołach podczas sesji rady miejskiej – powiedział Waldemar Cybul, przewodniczący rady. – Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zainspirować również mieszkańców Mrągowa do picia mrągowskiej kranówki – dodał.

Burmistrz Stanisław Bułajewski przyznał, że to mały krok w kierunku większej troski o środowisko. – Bardzo ważne jest ograniczanie odpadów i akcje promujące ekologiczne postawy – zaznaczył.

Od 2021 r. Unia Europejska zakaże produkcji przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj