Picie kranówki i rezygnacja z jednorazowych plastikowych opakowań – to niektóre z proekologicznych zachowań, jakie coraz chętniej wprowadzają urzędy samorządowe.

Jednym z pierwszych miast w Polsce, które postanowiło zerwać z plastikiem jest Wałbrzych. Od 1 maja 2019 r. miasto wprowadzi całkowity zakaz używania jednorazowych, plastikowych opakowań oraz naczyń i sztućców w instytucjach miejskich, a także na imprezach organizowanych przez miasto.

Miejskie imprezy bez plastiku

Zakaz obejmie też używanie jednorazowego plastiku w działaniach realizowanych przez podmioty zewnętrze, a dotowanych z miejskiego budżetu. Już dzisiaj miejskie spółki takie jak Zamek Książ czy Aqua Zdrój dostosowują swoje wewnętrzne procedury, aby wielkie imprezy przez nie organizowane pozbawione były naczyń jednorazowych.

Podobną akcję realizuje też miasto Legnica. – Zerwanie z plastikiem to ogromne, choć bardzo proste, wyzwanie – podkreślił prezydent Tadeusz Krzakowski.

– Serdecznie zachęcam legniczan i legnickich przedsiębiorców, by przyłączyli się do naszego projektu. To prawie nic nie kosztuje, a daje nasz maleńki wkład w przetrwanie planety, przyrody i przyszłych pokoleń. Musimy mieć w tym swój udział, bo małymi rzeczami załatwia się wielkie sprawy – zaapelował Krzakowski.

Koniec z jednorazowymi naczyniami i foliówkami

Akcja „Legnica zrywa z plastikiem”, która promuje rezygnację z używania jednorazowych, plastikowych przedmiotów potrwa do końca roku. Ratusz ma w planach różnorodne działania edukacyjne, informacyjne, współpracę z legnicką gastronomią, instytucjami kultury i stowarzyszeniami.

Z kolei radni z Mrągowa przegłosowali niedawno pomysł serwowania kranówki na sesjach rady miasta. Do inicjatywy dołączyli także burmistrz Mrągowa oraz jego zastępcy, którzy w swoich gabinetach będą częstować gości „mrągowianką”.

– Zakupiliśmy szklane dzbanki, które odtąd będą stały na stołach podczas sesji rady miejskiej – powiedział Waldemar Cybul, przewodniczący rady. – Mamy nadzieję, że w ten sposób uda nam się zainspirować również mieszkańców Mrągowa do picia mrągowskiej kranówki – dodał.

Burmistrz Stanisław Bułajewski przyznał, że to mały krok w kierunku większej troski o środowisko. – Bardzo ważne jest ograniczanie odpadów i akcje promujące ekologiczne postawy – zaznaczył.

Od 2021 r. Unia Europejska zakaże produkcji przedmiotów plastikowych jednorazowego użytku.

Źródło: Kurier PAP

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj