Kolejny europejski kraj rezygnuje z węgla

Kolejny europejski kraj rezygnuje z węgla
szp
18.01.2021, o godz. 9:30
czas czytania: około 1 minuty
1

Portugalia zamierza zrezygnować z produkcji energii z węgla jeszcze w tym roku. Obecnie działa tam tylko jedna elektrownia wykorzystująca to paliwo.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Ostatnią elektrownią węglową pracującą w Portugalii jest Pego, której zamknięcie planowane jest na listopad br.

14 stycznia wyłączono przedostatnią elektrownię węglową – Sines. To wcześniej niż zakładano, bo spółka energetyczna EDP zapowiadała, że zrezygnuje z węgla dopiero w roku 2023. Spółka EDP tłumaczy, że wcześniejsze zamknięcie elektrowni to naturalna konsekwencja europejskiego procesu transformacji energetycznej.

Wyłączanie elektrowni węglowych wpisuje się w plan dekarbonizacji Portugalii, która chce w większej ilości korzystać ze źródeł odnawialnych.

Portugalia jest jednym z czterech europejskich krajów, które postawiły sobie za cel dekarbonizację i wyeliminowanie węgla do produkcji energii elektrycznej. Pierwszym była Belgia (2016 r.), a potem kolejno Szwecja i Austria (2020 r.).

W najbliższych latach z wykorzystywania węgla do produkcji energii mają rezygnować Francja (2022 r.), Słowacja (2023 r.), Wielka Brytania (2024 r.), Irlandia (2025 r.) i Włochy (2025 r.).

– W ciągu czterech lat Portugalia przeszła od opracowania strategii odejścia od węgla do konkretów. Sines wyłączono wcześniej, niż oczekiwano. To szybka reakcja kraju, który chce korzystać z odnawialnych źródeł energii – powiedziała Kathrin Gutmann, dyrektorka kampanii w Europe Beyond Coal, która zauważa również, że Czechy, Niemcy i Polska, które zapowiedziały odejście od węgla do roku 2030, będą musiały „nadrobić zaległości”.

źródło: Świat OZE, euractiv.com

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ABRYS new [webinaria od 13.06.23]_AD1a

Komentarze (1)


Zawisza Tęczowy

Komentarz #119960 dodany 2021-01-23 16:50:15

Polska i Niemcy zapowiedziały odejście od węgla do 2030? Komuś się coś pomyliło. My zakładamy odejście od węgla w energetyce do 2050 roku, a Niemcy do 2038, choć rzeczywistość może ich brutalnie zweryfikować.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Energia i recykling
css.php
Copyright © 2024