Reklama

AD1A Forum Recyklingu 2024 [04.07-14.10.24]

Park kieszonkowy z lawendą w roli głównej powstał w Białymstoku

Park kieszonkowy z lawendą w roli głównej powstał w Białymstoku
jw
02.07.2024, o godz. 11:29
czas czytania: około 2 minut
0

W Białymstoku powstał park lawendowy. To czwarty wybudowany przez miasto park kieszonkowy. Zajmuje powierzchnię ok. 1500 m. kw., a głównym akcentem roślinnym jest w nim lawenda. W nasadzenia wkomponowano ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Park kieszonkowy, to nic innego jak ogólnodostępny teren zieleni, którego powierzchnia umownie nie przekracza 5000 m². Koncepcja zakładania mini-parków wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, a konkretnie z ich najbardziej zurbanizowanych regionów.

Park kieszonkowy na osiedlu Bacieczki

Park lawendowy powstał przy ul. H. Kołłątaja na osiedlu Bacieczki, na niewielkim, specjalnie zaprojektowanym obszarze. Dominuje w nim roślinność z kwiatami w kolorach niebieskim, fioletowym i białym. Główny akcent stanowi rabata lawendowa, która ma wabić owady zapylające.

– W parku zostały zachowane rosnące tu wcześniej drzewa, dzięki czemu nie brakuje  zacienionych miejsc. Zapraszam mieszkańców do korzystania z tej przestrzeni, mam nadzieję, że będzie się tu dobrze wypoczywało – powiedział prezydent Tadeusz Truskolaski.

  

Ścieżki zostały wytyczone w miejscu tych wcześniej wydeptanych. Są to alejki o nawierzchni gliniasto-żwirowej, dostosowane do potrzeb osób z ruchową niepełnosprawnością. W pobliżu znajduje się sad z tablicami informacyjnymi pełniącymi funkcję edukacyjną. W nasadzenia zostały wkomponowane ławki, huśtawki, leżaki. Elementem parku jest też ogród deszczowy wykorzystujący zasoby wody opadowej.

Lawendowa Dziewczynka

Pomysłodawczynią parku lawendowego była Joanna Misiuk – radna Rady Miasta Białystok, zaś inspiracją – postać Olgi – Lawendowej Dziewczynki, która walczy z chorobą i wraz z mamą prowadzi blog pod taką właśnie nazwą. 

Inwestycja, wraz z roczną pielęgnacją zieleni, kosztowała 824,1 tys. zł, z czego 472,2 tys. zł stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W Białymstoku jest też park kieszonkowy przy ul. Parkowej, park deszczowy przy ul. Andersa i park botaniczny (motyli) przy ul. Transportowej.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024