Grupa Żywiec podaje, że blisko połowa sprzedawanego przez nią piwa rozlewana jest do butelek zwrotnych, jednak rocznie nawet 100 mln z nich nie trafia z powrotem do browarów, lądując na śmietnikach. Tymczasem szklane butelki zwrotne to ograniczanie ilości odpadów oraz emisji dwutlenku węgla, która dla butelki zwrotnej porównywalna jest do emisji generowanej podczas ładowania czterech smartfonów, podczas gdy w przypadku opakowania bezzwrotnego – aż 37 smartfonów.
Wiedząc, że najczęstszą przeszkodą ze zwracaniem butelek jest konieczność posiadania paragonu, Grupa Żywiec postanowiła wdrożyć program umożliwiający łatwe oddawanie butelek zwrotnych w sklepach. Kampanię “Daj butelce drugie życie” rozpoczęto od pilotażu na terenie woj. śląskiego, w którym firma chciała sprawdzić czy zaproponowane przez nią rozwiązanie rzeczywiście wpłynie na zwrotność butelek. Dziś wiadomo, że udało się zwiększyć liczbę zwróconych butelek o 20 proc. Stąd decyzja o rozszerzeniu działania na cały kraj.
Aby oddać butelki zwrotne Grupy Żywiec, należy odszukać sklep, który bierze udział w akcji. Za każdą butelkę zwrotną należącą do marek Żywca oddawaną bez paragonu konsument otrzyma 0,35 zł, nawet jeśli kupił piwo w innym sklepie. Natomiast gdy posiada paragon i zwraca butelkę w sklepie, w którym kupił piwo – otrzyma zwrot kaucji w wysokości 50 gr. Mapa ponad tysiąca sklepów uczestniczących w kampanii dostępna jest na stronie akcji zwrocbutelke.pl. Liczba uczestniczących w akcji sklepów systematycznie rośnie.
Przypomnijmy, że w sierpniu Kompania Piwowarska otworzyła w Poznaniu punkt skupu butelek zwrotnych. Można w nich oddawać butelki po każdej marce piwa. Projekt ten ma póki co charakter pilotażowy.
Piwo to moje paliwo.
Komentarz #22510 dodany 2019-09-09 12:25:08
20 lat temu oddawanie butelek bez paragonu to był standard, to koncerny wespół ze sklepami przyczyniły się do wprowadzenia oddawania butelek na paragon, a co za tym idzie do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska. W związku z tym, charakter tego artykułu mnie oburza, ponieważ dotyka jedynie tej innowacyjnej i pozytywnej strony wprowadzania pilotażowego skupu butelek, a to tak na prawdę jest przywracanie czegoś, co 20 lat temu zostało zniszczone.