Reklama

AD1A KEMIPOL [13.12-21.12.24]

W Kołobrzegu o komunalnych osadach ściekowych. Pod znakiem przepisów, ekonomii i finansów

W Kołobrzegu o komunalnych osadach ściekowych. Pod znakiem przepisów, ekonomii i finansów
PU
28.09.2021, o godz. 11:13
czas czytania: około 3 minut
0

W Kołobrzegu rozpoczęła się piętnasta konferencja poświęcona tematyce metod zagospodarowania osadów ściekowych, której organizatorem jest Abrys. Pierwszy dzień poświęcony jest aspektom prawnym, ekonomicznym i finansowym, a także optymalizacji istniejących instalacji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Bardzo jest nam miło powitać Państwa tu, nad pięknym Bałtykiem, ale również tych wszystkich, którzy dzięki możliwości spotkania online są z nami w swoich biurach, czy domach. Cieszę się, że udało nam się spotkać osobiście, bo chyba wszyscy tęsknimy za normalnością – przywitała gości Magdalena Dutka, prezes firmy Abrys Sp. z o.o.

Zmiany w prawie

Pierwsza sesja jubileuszowej konferencji dotyczy zagospodarowania osadów ściekowych w świetle prawnym, ekonomicznym i finansowym. O przepisach i dokumentach strategicznych dotyczących zagospodarowania osadów oraz ich planowanych zmianach mówiła w pierwszym wystąpieniu Bogusława Brzdąkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Sporo kontrowersji i uwag na etapie konsultacji wywołał projekt nowego rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych.

– Zmiany mają za zadanie m. in. wyeliminowanie problemu zidentyfikowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w trakcie cyklu kontroli wskazujących, że uzyskiwane wyniki badań nie zawsze są rzetelne, choćby w zakresie parametru żywych jaj pasożytów. Może to być przyczyną zagrożenia dla środowiska, a także zdrowia i życia ludzi – mówi Mateusz Karciarz z Kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy.

Biznesowy model zagospodarowania

Kolejne zagadnienia, które pojawiły się w trakcie pierwszej sesji konferencji to m. in. kwestie dotyczące ewaluacji dyrektywy ściekowej w Unii Europejskiej, pozyskiwanie funduszy na realizację inwestycji dla osadów ściekowych. Podsumowaniem pierwszej części obrad był panel dyskusyjny na temat biznesowego modelu zagospodarowania osadów ściekowych dla małych i średnich oczyszczalni ścieków. Wzięli w nim udział dr inż. Klara Ramm z Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Janusz Dawidziak, prezes Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji, Marta Całka z firmy Green Code oraz Bożena Chmielina z firmy Ekotechnologie. Dyskutanci byli zgodni, że koszty zagospodarowania odpadów będą rosły. Konieczne są w wielu przedsiębiorstwach spore inwestycje, modernizację. – Średnie i większe firmy powinny sobie poradzić – mówił Janusz Dawidziak – Mniejszym może być trudno. Rozwiązaniem dla nich jest konsolidacja branżowych jednostek lub różnych przedsiębiorstw działających w gminie w sferze usług komunalnych.

Monospalanie czy współspalanie?

Ciekawym tematem jest kwestia termicznego przekształcania komunalnych odpadów ściekowych. Tym bardziej, że w Polsce nie zaistniała od lat jakakolwiek inwestycja w tym zakresie. Referat na ten temat, uwzględniający argumenty przemawiające zarówno za stosowaniem tych metod, jak i przeciw, przygotował dr hab. inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie. Do tego wystąpienia odniósł się dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński prof. Politechniki Łódzkiej, który stwierdził, że w spalarniach faktycznie można spalić niemal wszystko, ale w przypadku osadów ściekowych nie jest to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Z osadami w kierunku GOZ

Pierwszy dzień obrad  zakończyły wystąpienia skupiające się na problematyce optymalizacji instalacji zagospodarowania osadów ściekowych. O recyklingu osadów ściekowych komunalnych i przemysłowych w ekologicznie bezpieczne materiały budowlane mówił Bronisław Szubzda. Dr hab. inż. Monika Żubrowska-Sudoł z Politechniki Warszawskiej wskazywała natomiast, że osady ściekowe są elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.

W środę kolejny dzień obrad. Tym razem większość wystąpień poświęconych będzie nowym technologiom dla gospodarki osadowej oraz ich praktycznym zastosowaniom.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024