Kołobrzeg. O nowych technologiach i koncepcjach dla gospodarki osadowej

Kołobrzeg. O nowych technologiach i koncepcjach dla gospodarki osadowej
PU
29.09.2021, o godz. 15:17
czas czytania: około 2 minut
0

Stabilizacja osadów ściekowych, zasady ich wykorzystania do nawożenia gleb, przekształcanie osadów w produkty nawozowe, deamonifikacja, czy innowacyjne technologie zamiany osadów ściekowych w nawóz organiczny to tematy, które dominują podczas drugiego dnia kołobrzeskiej konferencji.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Drugi dzień konferencji osadowej rozpoczął się rozwinięciem tematyki zmian w przepisach, a konkretnie zapisami nowego rozporządzenia w sprawie komunalnych osadów ściekowych. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia stabilizacji osadów.

– Projekt ma na celu jednoznaczne określenie warunku zawartości 60% lub 65% substancji organicznych jako jedynego warunku granicznego, poza stosowaniem procesów, dla uznania stabilizacji osadów ściekowych – mówi dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.

Propozycje ekspertów

Zespół powołany do zgłoszenia uwag do projektu rozporządzenia, złożony przede wszystkim z doskonałych technologów oczyszczalni w Polsce, zaproponował głęboką przebudowę treści dotychczasowego rozporządzenia osadowego. Nadrzędną kwestią jest propozycja pięciu procesów stabilizacji i parametrów granicznych dla tych procesów. W myśl proponowanych zapisów osady powinny zostać poddane obróbce z zastosowaniem co najmniej jednego z procesów: beztlenowego, tlenowego przez co najmniej 25 dni do 40 stopni Celsjusza, tlenowego w temperaturze powyżej 40 stopni przez co najmniej 10 dni, chemicznego z wykorzystaniem wapna oraz humifikacji poprzez leżakowanie osadu przez co najmniej 90 dni lub suszenie powodujące dezaktywację biologiczną osadu do poziomu zawartości suchej masy poniżej 30%.

Częstotliwość badań

Zamiast budzącego wątpliwości zapisu dotyczącego badania każdej partii osadów, ze względu na to, że większość procesów stabilizacji to procesy ciągłe, zaproponowano jednoznaczne częstotliwości zależne od wielkości oczyszczalni w RLM, zwiększając częstotliwość badań osadów.

– Zaproponowane zmiany to oczywiście zapisy wrażliwe, wymagające inwestycji i ujęcia w planach kosztów przedsiębiorstwa, a zatem wprowadzenia kosztów wynikających z wdrożenia nowych wymagań od nowych wniosków taryfowych, składanych w 2024 roku, po okresie 48 miesięcy od publikacji – mówi Tadeusz Rzepecki.

Według ekspertów nie jest to długi okres, mimo, że takie wrażenie sprawia. Zmiany technologiczne, które muszą być wykonane, są często kosztowne i długotrwałe. Dlatego trzeba zabrać się do procesów przebudowy instalacji stabilizacji osadów, najlepiej od zaraz.

Zagadnienia praktyczne

Przed uczestnikami konferencji bardzo ciekawe wykłady na temat zanieczyszczenia osadów ściekowych cząstkami plastiku w kontekście skuteczności oczyszczalni, zagospodarowania osadów ściekowych w oczyszczalniach na świecie, a także prezentacja pojazdów wyposażonych w system recyklingu wody. Ostatni dzień konferencji to wyjazd techniczny na instalację do Goleniowskich Wodociągów i Kanalizacji.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024