Liczba obrońców środowiska naturalnego zamordowanych w Kolumbii w 2023 r. jest najwyższą, jaką odnotowano w jednym kraju w ciągu 12 miesięcy, odkąd w 2012 r. Global Witness zaczął prowadzić takie statystyki.
– Ta liczba jest naprawdę przerażająca – oceniła przedstawicielka organizacji Laura Furones. Podkreśliła, że prawdziwy bilans może być jeszcze wyższy, ponieważ dane zawarte w raporcie są prawdopodobnie niekompletne.
Łącznie na świecie w 2023 r. zabitych zostało 196 aktywistów działających w dziedzinie ochrony przyrody i praw do ziemi. Aż 85 proc. z wszystkich tych zabójstw odnotowano w Ameryce Łacińskiej.
Niechlubne statystyki
Kolumbia była na szczycie niechlubnego rankingu również w 2022 r., gdy zamordowano tam co najmniej 60 działaczy. Wskazano wówczas, że pomimo obietnic sprawującego urząd prezydenta Kolumbii od sierpnia 2022 r. lewicowego prezydenta Gustavo Petro co do działań na rzecz obrony ekologów, zapowiedzi te okazały się niewystarczające.
“W dalszym ciągu rdzenna ludność, społeczności pochodzenia afrykańskiego, drobni rolnicy, a także obrońcy środowiska naturalnego doświadczają przemocy w tym kraju” – stwierdzano w raporcie Global Witness w 2022 r.
Agencja Reutera ustaliła w ubiegłym roku, że zabójstwa aktywistów w Kolumbii miały długotrwałe negatywne skutki dla ochrony przyrody, a w niektórych miastach, gdzie dochodziło do takich zbrodni, odnotowano wyraźny wzrost tempa wycinki lasu.
Konferencja COP16 odbędzie się w kolumbijskim mieście Cali w dniach od 21 października do 1 listopada. Wiceprezydentka Kolumbii Francia Marquez zapowiedziała, że konferencja odda cześć zamordowanym aktywistom.
O organizacji
Global Witness to międzynarodowa organizacja pozarządowa założona 15 listopada 1993 r., której celem jest przełamanie powiązań pomiędzy eksploatacją zasobów naturalnych, konfliktami, biedą, korupcją i łamaniem praw człowieka na całym świecie. Organizacja ma biura w Londynie i Waszyngtonie.
Komentarze (0)