Powstająca platforma wsparcia finansowego dla gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy) ma pomóc w wypracowaniu nowych instrumentów finansowych.
Obecnie fundusze unijne dla innowatorów zajmujących się gospodarką o obiegu zamkniętym przekazywane są w ramach inicjatywy „Horyzont 2020”. Środki na ten cel rozdzielane są także z kasy Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).
Żeby ułatwić prace, platforma będzie pełniła funkcję forum współpracy Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, a także między inwestorami i krajowymi bankami prorozwojowymi.
– Stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla Europy jest dla obecnej Komisji kwestią o priorytetowym znaczeniu. Dokonaliśmy już znacznych postępów oraz planujemy nowe inicjatywy w 2017 roku. Domykamy obwód, na który składają się fazy projektowania, produkcji, konsumpcji i gospodarowania odpadami, tworząc tym samym bardziej ekologiczną i konkurencyjną Europę o obiegu zamkniętym – mówił Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za zrównoważony rozwój.
W ubiegłym tygodniu Komisja Europejska poinformowała, że specjalne fundusze zostaną przeznaczone na promowanie wśród przedsiębiorców korzyści związanych z wykorzystywaniem własnych źródeł energii, dzięki wytwarzaniu jej z odpadów. Choć jest to niewielka część tzw. krajowego koszyka energetycznego, to innowacyjne podejście do produkcji energii z odpadów będzie dofinansowywane przez Unię Europejską ze względów ekologicznych.
Państwa członkowskie otrzymały już szereg wytycznych postępowania z odpadami, wśród nich priorytetem jest recykling i przede wszystkim odzyskiwanie z nich energii. Ma to pomóc ustalić warunki współpracy transgranicznej i wspomóc tworzenie unii energetycznej, opartej także na ochronie środowiska.
Komisja Europejska złożyła też wniosek o ograniczenie stosowania niebezpiecznych substancji w sprzęcie elektronicznym. Proponowane zmiany mają przedłużyć funkcjonowanie sprzętu na rynku – czy to poprzez stosowanie w nich części zamiennych, czy też wykorzystywanie ich poszczególnych elementów w recyklingu. Ma to pozwolić na oszczędność surowców i energii. Komisja szacuje, że nowe regulacje ograniczą wytwarzanie elektrośmieci w krajach Unii Europejskiej o nawet 3 tys. ton rocznie.
Konferencja dotycząca gospodarki w obiegu zamkniętym ma odbyć się w Brukseli w dniach 9-10 marca. Komisja Europejska i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny mają na niej powołać wspomnianą wcześniej europejską platformę zrzeszającą zainteresowanych tym tematem.
Warto dodać, że działania z zakresu circular economy nie ograniczają się wyłącznie do odpadów. Komisja Europejska nadal prowadzi konsultacje z ekspertami krajów członkowskich w zakresie ponownego wykorzystania wody i zapowiada wspólną strategię wdrażania ramowej Dyrektywy Wodnej. Dotyczy ona m.in. minimalnych norm jakościowych wody, która może ponownie trafić do obiegu.
Komentarze (0)