Komisja Europejska zakazuje wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jest pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE

Komisja Europejska zakazuje wycinki w Puszczy Białowieskiej. Jest pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE
jwo
13.07.2017, o godz. 15:15
czas czytania: około 1 minuty
2

Komisja Europejska postanowiła pozwać Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze zwiększonym pozyskiwaniem drewna w Puszczy Białowieskiej, która jest obszarem chronionym Natura 2000. Jako że rozpoczęto już wyrąb na znaczną skalę, KE zwraca się do Trybunału również z wnioskiem o niezwłoczne wstrzymanie wycinki.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Skierowaliśmy sprawę do Trybunału UE. Zwróciliśmy się także z prośbą do polskich władz o natychmiastowe zaniechanie działań. To praktyczne kroki, jakie Komisja Europejska podejmuje dla ochrony jednego z ostatnich dziewiczych lasów Europy. Są to kroki będące częścią długo rozważanego postepowania, poparte publicznie wyrażonymi opiniami UNESCO – powiedział Karmenu Vella, członek KE.

Jak argumentuje Komisja Europejska, rozpoczęte w tym roku cięcia w Puszczy Białowieskiej stanowią dla niej zagrożenie i nie mogą być uznawane za “działania ochronne” (tak wycinkę określa Ministerstwo Środowiska).

– Dostępne dowody wskazują, że działania te są niezgodne z celami ochrony tego obszaru i wykraczają poza środki niezbędne do zapewnienia zrównoważonego użytkowania puszczy – mówią przedstawiciele KE.

Komisja pozwała w tej sprawie Polskę do Trybunału Stanu UE. Złożono też wniosek o tymczasowe zakazanie wycinki w puszczy. Trybunał może zarządzić środki tymczasowe nakazujące państwu członkowskiemu wstrzymanie się od działań powodujących poważne i nieodwracalne szkody przed wydaniem wyroku. Komisja uważa, że przypadek Puszczy Białowieskiej wymaga użycia takich właśnie środków.

Czytaj także >>> Jest decyzja UNESCO: Puszcza Białowieska będzie chroniona!

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


dziara

Komentarz #6145 dodany 2017-07-14 09:47:33

Od razu poproszę podpisaną deklarację przez członków KE, że biorą całkowitą odpowiedzialność, łącznie z odszkodowaniem za szkody jakie zostaną wyrządzone przez kornika drukarza. Proszę długopis w rękę i smarować bumagę, a nie tylko klecić idiotyczne donosy.


Wypłosz

Komentarz #6146 dodany 2017-07-14 09:56:12

Szkody wywołane przez drukarza były i będą. Drukarz sam przyszedł i sam odejdzie jak bywało wielokrotnie. O pozyskiwanie drewna tu się rozchodzi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024