– Cieszy mnie szerokie poparcie dla tego dokumentu. Udało się utrzymać węgiel koksowy na liście surowców krytycznych, co jest ważne dla Polski i dla Śląska. Parlamentarzyści zrozumieli, że bez węgla koksowego nie uda się utrzymać produkcji stali, która jest potrzebna dla transformacji energetycznej. Dzięki temu możemy mówić o rozwoju hutnictwa w Polsce. Przed nami na pewno ważne decyzji dotyczące konsolidacji i rozwoju sektora hutniczego na Śląsku – mówi Izabela Kloc, europosłanka (PiS).
Surowce krytyczne to centralny element strategii UE
Negocjacje do końca roku
PE proponuje, aby UE zwiększyła możliwości recyklingu o 10 proc. w przypadku każdego z 16 „surowców strategicznych” do 2030 r. oraz zbierała, sortowała i przetwarzała 45 proc. każdego materiału zawartego w odpadach UE, z zastrzeżeniem wykonalności technicznej i ekonomicznej. W marcu Komisja Europejska zaproponowała, aby do 2030 r. wydobycie surowców strategicznych w UE, w tym miedzi i pierwiastków ziem rzadkich, zwiększyć do 10 proc. rocznego zużycia w UE, poziom recyklingu do 15 proc., a przetwórstwa do 40 proc.
Ostateczna wersja nowego prawa zostanie uchwalona po negocjacjach między Parlamentem Europejskim a krajami UE. W czerwcu zgodziły się one podnieść cele w zakresie recyklingu i przetwarzania odpowiednio do 20 proc. i 50 proc. oraz dodać aluminium do listy niezbędnych minerałów. Negocjacje powinny zakończyć się do końca roku – informuje Reuters.
Komentarze (0)