Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Tag: surowce krytyczne

Łącznie artykułów: 12.

Przyszłość systemu ZSEiE w Polsce. Czas przejść od rozliczania tabel do zarządzania surowcami

Przyszłość systemu ZSEiE w Polsce. Czas przejść od rozliczania tabel do zarządzania surowcami

09.06.2026
0

Jak skutecznie odzyskiwać metale krytyczne i budować niezależność surowcową kraju w oparciu o system ZSEiE? Dwadzieścia lat funkcjonowania systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym w Polsce przyniosło ogromny sukces ilościowy, jednak nowoczesne wyzwania unijne wymagają przejścia do fazy jakościowej. Rzeczywiste przetwarzanie elektroodpadów w wyspecjalizowanych zakładach to fundament efektywności gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) i jedyna droga do zatrzymania cennych zasobów w kraju.

Europa na chińskim kablu. Ile płacimy za technologiczny komfort?

Europa na chińskim kablu. Ile płacimy za technologiczny komfort?

02.06.2026
0

Smartfon w kieszeni, laptop na biurku, samochód elektryczny pod domem. Współcześni Europejczycy żyją w symbiozie z elektroniką, która stała się nie tyle luksusem, co elementem codzienności. Rzadko jednak zastanawiamy się, z czego zbudowane są fundamenty cyfrowego świata, a przecież za ekranami kryją się rzadkie surowce. W tej grze jednym z głównych rozdających karty są Chiny.

Makieła (Wastes Service Group): potrzebujemy systemu kaucyjnego dla wszystkich baterii

Makieła (Wastes Service Group): potrzebujemy systemu kaucyjnego dla wszystkich baterii

20.05.2026
0

Dzisiejsze baterie zawierają coraz mniej surowców krytycznych, a nadal stanowią duże zagrożenie dla planety i ich użytkowników. Jak zadbać o to, by trafiały do zakładów recyklingowych, a nie do środowiska lub składowania? Robert Makieła z Wastes Service Group przekonuje, że mógłby w tym pomóc... system kaucyjny, znany chociażby z sektora akumulatorów samochodowych.

Wyzwania i dokonania. Eksperci komentują 20 lat recyklingu ZSEE

Wyzwania i dokonania. Eksperci komentują 20 lat recyklingu ZSEE

12.05.2026
0

Jak przez 20 lat zmienił się sprzęt elektryczny? Czy rynek jego recyklingu działa tak, jak powinien? Co powinno się zmienić w systemie ZSEE? To najważniejsze pytania, na jakie odpowiadali uczestnicy pierwszego panelu dyskusyjnego podczas 20. Konferencji Recykling Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Elektroodpady po 20 latach – czas na drugą reformę systemu 

Elektroodpady po 20 latach – czas na drugą reformę systemu 

18.12.2025
0

Elektroodpady powinny stać się strategicznym zasobem polskiej gospodarki, a nowe regulacje na poziomie UE i Polski mają ten cel wzmocnić. To najważniejszy wniosek z konferencji parlamentarnej „Elektroodpady – od zanieczyszczenia po surowiec. 20 lat ustawodawstwa”, podsumowującej dwie dekady działania polskiego systemu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) i diagnozującej potrzeby jego dalszych zmian.

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

„Przekaż elektrośmieci do recyklingu. Pomóż odzyskać surowce”. 8. edycja Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci już 13 października

Jak co roku, 13 października 2025 r. z inicjatywy WEEE Forum obchodzimy Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. W Polsce organizatorami wydarzenia są ElektroEko S.A. oraz UNEP/GRID-Warszawa a partnerami branżowymi: APPLiA Polska i Związek Cyfrowa Polska. Wydarzenie objęły honorowym patronatem Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Celem inicjatywy jest upowszechnienie zasad dotyczących przekazywania zużytego sprzętu do recyklingu.

Wastes Service Group otwiera najnowocześniejszy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych w CEE

Wastes Service Group otwiera najnowocześniejszy zakład recyklingu baterii litowo-jonowych w CEE

W dniu 10 września 2025 roku, w miejscowości Wszemirów pod Wrocławiem, Wastes Service Group, świętując 25-lecie swojej działalności, uroczyście otworzyła „Battery & E-Scrap Recycling Park”. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów recyklingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), co stanowi strategiczną inwestycję w przyszłość gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wzmocnienie suwerenności surowcowej Unii Europejskiej.

Forum Recyklingu 2024: Panel

Forum Recyklingu 2024: Panel "Metale żelazne i nieżelazne"

30.09.2024
0

W dniach 14-15 października odbędzie się wyjątkowe wydarzenie poświęcone recyklingowi — Forum Recyklingu 2024. Wśród zaplanowanych sesji szczególną uwagę przyciąga panel „Metale żelazne i nieżelazne”, który odbędzie się 15 października w godzinach 12:10-13:00. Moderatorem tego panelu będzie Jacek Wodzisławski, Prezes Zarządu Fundacji RECAL, która promuje odzysk i recykling opakowań aluminiowych.

Długa droga do GOZ. Wciąż nie traktujemy odpadów jako surowca

Długa droga do GOZ. Wciąż nie traktujemy odpadów jako surowca

Odpady z tworzyw sztucznych stanowią w Polsce prawie 15 proc. wszystkich odpadów komunalnych i tylko 1/4 z nich jest zbierana w sposób selektywny – wynika z szacunków Conversio, przygotowanych na zlecenie Fundacji PlasticsEurope Polska. Poziom ich recyklingu też znacząco nie rośnie, a zarządzanie nimi pozostaje jednym z większych wyzwań w kontekście wdrażania gospodarki cyrkularnej.

css.php
Copyright © 2026