Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Finansowe i prawne aspekty OZE

Finansowe i prawne aspekty OZE
Cza
16.05.2023, o godz. 21:28
czas czytania: około 3 minut
0

Od OZE nie ma odwrotu, ale… Istnieją bariery prawne, finansowe, a przede wszystkim polityczne mogące zahamować rozwój. Na szczęście biznes i społeczeństwo są gotowe na odnawialne źródła energii. To tylko kilka wniosków z debaty, która odbyła się podczas konferencji „Szanse i zagrożenia dla OZE w dobie transformacji energetycznej”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Konferencja stanowiła część targów GreenPower, które trwają w Poznaniu. Zagadnienia obracały się głównie wokół tematyki finansowej w aspekcie odnawialnych źródeł energii. Jak mówił Paweł Banach, menedżer zespołu głównych ekologów BOŚ Bank, polityka energetyczna Polski do roku 2040 zakłada, że nastąpi dalszy przyrost nowych jednostek wytwórczych OZE.

Konferencja o OZE

W 2040 połowa energii z OZE

Wzrost już trwa i przykładowo w 2030 roku moc zainstalowana: paneli fotowoltaicznych ma wynosić 27 GW (12 GW było w 2022 r.) a biogazu i biomasy 2,5 GW (2 razy więcej niż w 2022). Do 2040 r, ma zostać przeznaczone na inwestycje 440 mld zł, w tymże roku połowa produkowanej energii powinna pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Jeśli chodzi o finansowanie OZE przez BOŚ Bank, 50 proc. inwestycji dotyczy farm wiatrowych, 39 proc. fotowoltaiki, a pozostałe m.in. biopaliwa, biomasy i geotermii.

Konferencja o OZE

O dofinansowaniu inwestycji OZE ze środków WFOŚiGW i NFOŚiGW opowiadał Maciej Kołowski, doradca energetyczny WFOŚiGW. Jednym z przykładów jest „Działanie B1.2.1 Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach – inwestycje o największym potencjale redukcji gazów cieplarnianych”. Wsparciem objęte będą projekty inwestycyjne związane z usprawnianiem procesów przemysłowych i energetycznych w celu poprawy efektywności energetycznej i zmniejszenia energochłonności. Ma to prowadzić do zmniejszenia i racjonalizacji zużycia energii, wraz z inwestycjami w odnawialne i niskoemisyjne źródła energii w przedsiębiorstwach. Dofinansowanie – pożyczkę – można otrzymać na budowę instalacji własnych OZE w przedsiębiorstwach, w tym, turbin wiatrowych, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, systemów geotermalnych, pomp ciepła. Budżet na realizację wynosi 1 344 570 000 PLN.

Case study W.P.I.P.

 Jak zwykle na konferencjach organizowanych przez Abrys, dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie „case study”. Tym razem studium przypadku dotyczyło firmy W.P.I.P., która zaprojektowała i wybudowała w Jasinie k.Poznania (Polska) Showroom. To zero-energetyczny obiekt przemysłowo-biurowy z certyfikatami WELL Building Standard® oraz LEED na poziomie Platinum.  Zastosowano w nim m.in. gruntową pompę ciepła, powietrzne pompy ciepła, ścianę solarną, kolektory słoneczne, instalację fotowoltaiczną. Case study przedstawił Adam Zamelczyk, zastępca dyrektora sprzedaży W.P.I.P.

Konferencja o OZE

Na temat nowoczesnych systemów fotowoltaicznych z możliwością magazynowania energii oferowanych przez swoją firmę opowiadał Artur Gaj, key account manager Sungrow. Z kolei Jakub Stefan Arczyński adwokat i Kamil Czubiński, prawnik – obaj z kancelarii M. Krotoski Adwokaci i Radcy Prawni roztrząsali szczegóły tzw. ustawy odległościowej związanej z magiczną liczbą „700 metrów” (odległość wiatraka zabudowań), również w aspekcie 10H.

Negatywne 700 metrów

Jak nowe przepisy mogą wpłynął na rynek? Zdaniem branży OZE – negatywnie. Zamiast 5 GW w przeciągu 2-3 lat może powstać tylko 1,5 GW farm wiatrowych. Zdaniem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej zwiększenie odległości z 500 m do 700 m to redukcja możliwej zainstalowanej mocy o ok. 60-70 proc. Aktualnie ok. 99,7 proc. powierzchni Polski jest wykluczona z „opcji wiatrowej”. Konieczność stworzenia nowych planów miejscowych oznacza milionowe koszty dla gmin w skali kraju a zarazem zmniejszenie konkurencyjności naszej gospodarki.

Konferencja o OZE

„Program Energia dla Wsi bez tajemnic. Jak skutecznie ubiegać się o wsparcie?” to temat wystąpienia Tymoteusza Mądrego, dyrektora działu prawnego Aspiratio Consulting. Beneficjentami programu są rolnicy, spółdzielnie energetyczne (wpisane w wykazie KOWR), członkowie spółdzielni energetycznych (wymóg uzyskania wpisu w wykazie KOWR) oraz powstające spółdzielnie energetyczne, które uzyskały rejestrację w KRS. Formy finansowania to dotacja lub pożyczka na wybudowanie instalacji OZE. Całkowity budżet programu wynosi 1 miliard złotych. W ramach obecnego naboru do rozdysponowania jest budżet wynoszący 100 mln zł. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r.

Więcej konferencji

Więcej mogli wysłuchać uczestnicy konferencji. To nie ostatni event związany z OZE w tym roku. Program wydarzeń prosimy śledzić na www.webinaria.abrys.pl

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024