Reklama

AD1A FAMAK [29.05-30.06.24]

Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym

Konin pierwszym miastem w Polsce z autobusem wodorowym
tom
08.07.2021, o godz. 10:02
czas czytania: około 2 minut
0

Miejski Zakład Komunikacji w Koninie będzie pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Autobus dostarczy poznański Solaris. Umowę w tej sprawie podpisano w środę, 7 lipca.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Przetarg, wygrany przez firmę Solaris Bus & Coach, dotyczy czteroletniej dzierżawy autobusu Urbino 12 hydrogen, napędzanego energią pochodzącą z wodoru. Pojazd zostanie dostarczony do Konina w 2022 r. To właśnie w tym mieście do końca 2021 r. powstanie pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru w Polsce.

– Modernizacja taboru autobusowego Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie to kierunek, który obrało miasto Konin. Zapowiadając jego unowocześnienie, myślałem wówczas głównie o autobusach hybrydowych i elektrycznych. To, że dziś podpisujemy umowę na dzierżawę autobusu wodorowego Solaris, jest dla mnie powodem do dumy i ogromnej radości. Najnowocześniejsze na świecie rozwiązania w zakresie transportu publicznego trafią właśnie do Konina. Wierzę, że to dopiero początek – powiedział prezydent Konina Piotr Korytkowski.

– Jesteśmy świadkami nadzwyczajnej chwili. Jeszcze nie tak dawno temu nasza firma wprowadzała na polski rynek pierwsze autobusy elektryczne, dziś natomiast podpisujemy pierwszy kontrakt na dostarczenie autobusu zasilanego wodorem do Konina. Nie raz deklarowaliśmy, że jesteśmy prekursorem przemian w transporcie publicznym w Polsce – dzisiejszy dzień doskonale to przypieczętowuje. Wodór ma szansę stać się jednym z filarów transformacji transportu publicznego w Polsce i całej Europie – dodał Javier Calleja, prezes Zarządu Solaris Bus & Coach.

Wśród głównych zalet autobusu wodorowego warto wymienić zwłaszcza krótki czas tankowania pojazdu, bardzo duży zasięg oraz bezemisyjny, cichy i przyjazny mieszkańcom miast tryb pracy. Wodór jest absolutnie czystym źródłem energii. Jedynymi produktami ubocznymi reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie wodorowym są ciepło oraz para wodna. Wodór przechowywany będzie w postaci gazowej, w umieszczonych na dachu zbiornikach. Zamówiony autobus zostanie również wyposażony w dodatkowy magazyn energii elektrycznej – baterię Solaris High Power.

– Z dużą nieśmiałością podejmujemy to zadanie, ale z ogromnym przekonaniem, że tędy droga i tak należy podążać. Wiemy, że dzięki współpracy z firmą Solaris i przy wsparciu władz miasta, damy radę – deklaruje Magdalena Przybyła, prezeska Zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacji w Koninie.

Warto przypomnieć, Warto przypomnieć, że pod koniec stycznia tego roku w kilku polskich miastach odbył się cykl prezentacji autobusu wodorowego firmy Solaris. Pojazd trafił wtedy między innymi właśnie do Konina, gdzie zaproszeni przedstawiciele władz miejskich oraz zakładów komunikacji mogli się przekonać o zaletach tego niezwykle zaawansowanego technicznie pojazdu. Zainteresowanie autobusem wodorowym wyrazili również przedstawiciele zakładów komunikacji miejskiej w Jaworznie, Krakowie oraz Poznaniu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Drogi i komunikacja
css.php
Copyright © 2024