Kontekst
Założenia projektu
- Podmiotem realizującym wsparcie (Jednostką Wspierającą) jest Bank Gospodarstwa Krajowego,
- Wsparcie w formie dotacji w ramach pomocy publicznej,
- Budżet Programu to 640 mln euro,
- Maksymalne wsparcie w przeliczeniu na 1 MW mocy instalacji do produkcji wodoru RFNBO to ok. 2 mln euro,
- Wsparcie otrzyma instalacja do produkcji wodoru, jak i infrastruktura towarzysząca (m.in. źródło OZE),
- Minimalna moc instalacji to 20 MW,
- Start Programu przewidziano na koniec 2024 r.
- Zamknięcie naboru wniosków miałoby nastąpić w lutym 2025 r.
- Nabór przedsięwzięć do objęcia wsparciem finansowym w formie dotacji będzie zamknięty i będzie trwał minimum 120 dni.
- W przypadku niewykorzystania całości budżetu Programu po przeprowadzeniu naboru oraz gdy pozostałe środki pozwolą na realizację założeń Programu, BGK może dodatkowo przeprowadzić nabory uzupełniające. Nabór uzupełniający będzie naborem zamkniętym trwającym nie krócej niż 30 dni każdy.
Cele projektu zeroemisyjnego
Celem podjętego przez MKiŚ działania jest wsparcie inwestycji w produkcję wodoru zeroemisyjnego, łączna moc wybudowanych instalacji powinna wynosić co najmniej 315 MW. Eksperci Ministerstwa i Banku Gospodarstwa Krajowego wspólnie pracowali nad przygotowaniem Programu wsparcia, który pomógłby polskim przedsiębiorcom zrealizować powyższy cel. Strategia ma również za zadanie wesprzeć polski przemysł w spełnieniu celów znowelizowanej dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii (RED III).
W przypadku sektora wodoru wynoszą one:
– udział co najmniej 42% wodoru odnawialnego pochodzenia w sektorze przemysłu w 2030 r. oraz 60% w 2035 r.;
– udział 5,5% zaawansowanych biopaliw oraz paliw odnawialnych pochodzenia niebiologicznego w zużyciu końcowym w sektorze transportu (RFNBO), w tym udział minimum 1% paliw RFNBO w 2030 r.
Strategia Inwestycyjna
Wynikiem prac ekspertów MKiŚ i BGK jest Strategia Inwestycyjna, która określa zasady działania Programu.
– Inwestycje wodorowe stanowią kluczowy element transformacji energetycznej Polski i Unii Europejskiej, a także działań zmierzających do ochrony klimatu. Dzięki odblokowanym przez Rząd RP środkom z Krajowego Planu Odbudowy mamy szansę nadać nowy impet inwestycjom w odnawialny wodór, a zarazem przyspieszyć transformację energetyczną Polski. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do aktywnego udziału w konsultacjach publicznych przygotowanej Strategii Inwestycyjnej, każdy głos będzie dla nas ważny – powiedziała Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.
Termin zgłaszania uwag
Na zgłoszenie uwag bądź opinii do dokumentu jest czas do 20 września br. Dla MKiŚ wszystkie nadesłane opinie są cenne i będą miały istotny wpływ na kształtowanie rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Projekt strategii jest do pobrania na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Komentarze (0)