Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kontrole podmiotów odbierających odpady to obowiązek samorządów. Jak prawidłowo się z niego wywiązać?

Kontrole podmiotów odbierających odpady to obowiązek samorządów. Jak prawidłowo się z niego wywiązać?
10.04.2024, o godz. 12:45
czas czytania: około 2 minut
0

Obok ciążącego na gminach obowiązku kontroli przestrzegania i stosowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast zobligowani są do prowadzenia kontroli podmiotów odbierających odpady komunalne. Takie kontrole powinny odbywać się  co najmniej raz na dwa lata. Tymczasem realizacja tego zadania jest na różnym stopniu zaawansowania. W skrajnych przypadkach niektóre gminy nie podjęły jeszcze działań w tym zakresie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b Biuro Rozwoju Gdańska – rekrutacja [26.04.24-25.05.24]

W opinii ekspertów bierność samorządów może mieć konsekwencje w przypadku kontroli Inspekcji Ochrony Środowiska. Niewywiązanie się z obowiązków zagrożone jest bowiem administracyjną karą pieniężną.

Kontrola – ważny element całego systemu gospodarki odpadami

Z drugiej strony wzrasta ryzyko powstania kolejnej „bomby ekologicznej” w postaci podrzuconych odpadów w jednej z tych „uśpionych” gmin. Choć kontrola wydaje się przykrym obowiązkiem ciążącym na organie, który jest obarczony całym wachlarzem innych, równie ważnych zadań, to w dobie szeregu problemów dotykających krajowej gospodarki odpadami, jest niezwykle ważnym elementem tego systemu, dającemu zalążek do stopniowego jego uregulowania i uszczelnienia.

Kompleksowe podejście do tematu i dokumenty do wykorzystania

Do sprawowania skutecznego nadzoru niezbędne jest zgłębienie wiedzy na temat przepisów regulujących kwestie kontroli, obowiązków samorządów jako organów kontroli, a także nabycie umiejętności prawidłowego jej przeprowadzenia, ustalenia stanu faktycznego i właściwego jego udokumentowania.

 • Jakie przepisy regulują kwestie kontroli podmiotów obsługujących gminy w zakresie odbioru odpadów przez samorządy?
 • Jakie są obowiązki samorządów w obszarze gospodarki odpadowej jako organów kontrolnych?
 • W jaki sposób powinna przebiegać kontrola, jakie są jej etapy oraz na co zwrócić uwagę?
 • Jakie dokumenty należy przygotować przed, w trakcie i po kontroli? (wzory dokumentów do wykorzystania zostaną udostępnione po szkoleniu)
 • Jakie są procedury przy stwierdzeniu porzucenia odpadów w miejscu nieprzeznaczonym do ich składowania lub magazynowania?
 • Przestępstwa przeciwko środowisku – jak wygląda aktualny katalog kar?
 • Porzucanie odpadów na terenie gminy – czy można temu skutecznie zapobiec?

to główne pytania, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas szkolenia Zadania organów samorządowych w zakresie kontroli i działań pokontrolnych dotyczących gospodarki odpadami, które odbędzie się już 22 kwietnia online.

Szkolenie pozwoli uczestnikom na poszerzenie wiedzy we wszystkich tych obszarach i zagwarantuje skuteczność w praktyce. Dodatkowo w ramach szkolenia Uczestnicy otrzymają materiały wraz z wzorami dokumentów do wykorzystania w kontroli i po niej, co z pewnością będzie ułatwieniem w realizacji tego niełatwego zadania.

Spotkanie z ekspertem

Szkolenie poprowadzi dr inż. Anna Popławska, ekspert w dziedzinie gospodarki odpadami oraz certyfikowany audytor wewnętrzny systemu zarządzania środowiskowego. Z wykształcenia i zawodowo związana z ochroną środowiska. Jako pracownik Inspekcji Ochrony Środowiska posiada ponad 10-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie gospodarki odpadami, w tym kontroli przestrzegania przepisów w zakresie gospodarki odpadami przez podmioty korzystające ze środowiska.

Pakiet wyjątkowych korzyści po szkoleniu

Każdy uczestnik spotkania otrzyma po szkoleniu:

 • materiały szkoleniowe w wersji elektronicznej
 • dostęp do nagrania ze szkolenia
 • wzorcowe dokumenty przydatne podczas przeprowadzania kontroli w obszarze gospodarki odpadami
 • imienne zaświadczenie udziału w szkoleniu w wersji papierowej

 

Szczegóły dotyczące szkolenia na stronie: kontroleodpadow.abrys.pl

Zapraszamy!

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024