Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło z wody

Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło z wody
R.G.
10.12.2024, o godz. 10:36
czas czytania: około 2 minut
0

Jak informuje biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, Marek Skuza - wiceprezes ds. produkcji PGG oraz Konrad Borowski, prezes zarządu spółki Dalkia Polska Energia, podpisali umowę o współpracy, dotyczącą budowy instalacji odzysku ciepła z wód dołowych w kopalni Mysłowice - Wesoła.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Urządzenie o mocy 2MW pozwoli wykorzystać ciepło geotermalne z wód dołowych kopalni Mysłowice-Wesoła. Pompa ciepła zostanie zamontowana w budynku na terenie dzierżawionym od kopalni.

Lokalizację tę wybrano z uwagi na bliskie sąsiedztwo rurociągów wody dołowej, sieci cieplnej, rozdzielni elektrycznej o odpowiednim napięciu, a także wolną przestrzeń pod budowę instalacji. Przy czym, źródło ciepła stanowić będzie woda o temperaturze około 25oC wypompowywana z poziomu 655 m. 

Pompa ciepła woda-woda

Jak informuje PGG, pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje energię cieplną zawartą w wodzie dołowej stanowiącej źródło ciepła. Tego rodzaju proces rozpoczyna się od pobrania energii z dolnego źródła w parowniku, gdzie specjalny “czynnik roboczy” pochłania ciepło z wody. “Czynnik roboczy”, pod wpływem sprężenia w sprężarce, osiąga wysoką temperaturę i ciśnienie, a następnie w skraplaczu przekazuje zgromadzoną energię cieplną do wody sieciowej, która trafia do systemu grzewczego.

Po oddaniu ciepła “czynnik roboczy” rozpręża się, a cykl zaczyna się od nowa. Pompa ciepła pozwala na przepływ energii ze źródła o niższej temperaturze do źródła o wyższej temperaturze. Woda dołowa stanowi niskotemperaturowe źródło energii geotermalnej i jest odnawialnym źródłem energii.

Zgodnie z założeniami zielonej transformacji 

– Przyświeca nam idea społecznej odpowiedzialności biznesu, stąd też tego rodzaju pionierska współpraca – podkreśla Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej. – Projekt ten zgodny jest również z założeniami europejskiej zielonej transformacji. I co jest dla naszej spółki bardzo ważne, dzięki jego realizacji będziemy mogli, w znaczący sposób, obniżyć zapotrzebowanie na energię, która musiałaby być pozyskana z innych źródeł.

Strony umowy ustalą teraz zasadnicze kierunki i plan współpracy dotyczącej budowy instalacji niskotemperaturowej energii geotermalnej w kopalni.

Redukcja emisji i odejście od węgla 

– Zgodnie z naszą strategią działania, w perspektywie czasowej do 2029 roku, dążymy do redukcji emisji zanieczyszczeń i odejścia od węgla w produkcji ciepła – wyjaśnia Konrad Borowski, prezes Dalkii Polska Energia S.A. – A najbardziej ekologiczna energia, to ta niezmarnowana, dlatego wykorzystywanie ciepła odpadowego lub z odnawialnych źródeł energii (OZE), powinno stawać się coraz powszechniejsze. Nasza spółka chce promować i wykorzystywać tego rodzaju rozwiązanie, by móc dostarczać naszym klientom ciepło o jak najniższym śladzie węglowym.

Dodajmy, że realizacja wyżej opisanej inwestycji pozwoli Dalkii i PGG spełnić kryteria efektywności systemów ciepłowniczych zgodnie z aktualizacją przepisów unijnej Dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (EED). 

Rocznie 1319 ton COmniej 

Inwestycja pozwoli ograniczyć emisję CO2 o 1319 ton rocznie i przyniesie oszczędność energii końcowej rzędu 5260 MWh w tym samym czasie. Instalacja ma być oddana do użytku w trzecim kwartale 2026 roku.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024