Reklama

ad1a KUBOTA [03.04-15.05.25]

Kraków. Będą nowe pomosty i mała architektura na Łąkach Nowohuckich

Kraków. Będą nowe pomosty i mała architektura na Łąkach Nowohuckich
MŁ/PAP
22.03.2025, o godz. 13:53
czas czytania: około 2 minut
0

Ścieżka przyrodnicza biegnąca przez Łąki Nowohuckie w Krakowie zyska nowe pomosty widokowe, kładkę, ławki oraz tablice informacyjne. Infrastruktura ta ma pozwolić mieszkańcom na pełniejsze korzystanie z unikatowej przyrodniczo przestrzeni rozciągającej się w sercu Nowej Huty.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Jak poinformował krakowski magistrat, przetarg na prace przy ścieżce przyrodniczej na Łąkach Nowohuckich ogłosił Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pomosty i kładki do rozbiórki

Zgodnie z założeniami, w pierwszej kolejności zaplanowano rozbiórkę istniejących pomostów oraz kładki, które ze względu na zły stan techniczny były wyłączone z użytkowania. Następnie zamontowane będą nowe pomosty o bardziej wytrzymałej konstrukcji stalowo-drewnianej. Prace będą obejmowały również wymianę ławek, koszy na śmieci oraz montaż nowych tablic informacyjnych.

Jak podkreślili urzędnicy, wszystkie prace prowadzone będą z uwzględnieniem przyrodniczego znaczenia tego miejsca, z wykorzystaniem stosownego sprzętu o niższym tonażu, mat ochronnych czy odpowiednim zaplanowaniu miejsc poruszania się pojazdów. Główne roboty zaplanowano tak, aby odbywały się poza okresem lęgowym ptaków oraz motyli, czyli w okresie październik–listopad.

Łąki Nowohuckie to użytek ekologiczny

Łąki Nowohuckie, zajmujące obszar ok. 57 ha pomiędzy pomiędzy centrum Nowej Huty a wiślanym wałem przeciwpowodziowym, obejmują dawne koryto rzeki Wisły o dużym znaczeniu przyrodniczym. Objęte są ochroną jako użytek ekologiczny.

Występuje tam 20 różnych zbiorowisk roślinnych, ponad 370 gatunków roślin, 70 gatunków ptaków, a także owady, płazy i gady. Wiele z nich to gatunki bardzo rzadkie i objęte ochroną. Do jednych z najcenniejszych gatunków, które są związane z występującymi tam łąkami świeżymi, zaliczane są motyle z rodziny modraszkowatych – modraszek telejus, modraszek nausitous, czerwończyk fioletek czy czerwończyk nieparek.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b zm Forum Zarządcy Zieleni FZZ [07.04-21.05.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 MBP 2025 [03.04-07.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2025