Cyfryzacja, a następnie publikacja ksiąg odbywa się etapami na podstawie umów zawartych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, z Biblioteką Jagiellońską, a także z miejscową Biblioteką Wojewódzką.
8203 karty z 43 woluminów
Aktualna publikacja to wynik realizacji umowy zawartej we wrześniu ubiegłego roku przez ZCK w Krakowie, z Biblioteką Jagiellońską na skanowanie i odkwaszenie metodą Bookkeeper 43 woluminów stanowiących 8203 karty o wadze 155 kg, a także na wykonanie opakowań ochronnych dla tych zbiorów. Przy czym, karty (do roku 1922), zostały zeskanowane do pliku TIFF o rozdzielczości 300 ppi.
Dodajmy, że dzięki wcześniejszemu porozumieniu z Biblioteką Jagiellońską, z wersji cyfrowej najstarszych ksiąg cmentarnych nekropolii rakowickiej z XIX wieku, korzystać można od końca września 2022 roku. Pomocna w tym jest platforma cyfrowa Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem: mbc.malopolska.pl.
44 woluminy do 1900 roku
Proces digitalizacji i odkwaszania ksiąg cmentarnych (zwłaszcza tych najstarszych), rozpoczął się w 2021 roku. W tym czasie sfinalizowano pierwszą umowę z Biblioteką Jagiellońską, która zrealizowała bardzo ważną część cyfryzacji zbiorów.
Zdigitalizowano wówczas księgi cmentarne dotyczące pochówków w nekropolii rakowickiej do rocznika 1900, czyli łącznie 44 woluminy o wadze 115 kg.
Małopolska Biblioteka Cyfrowa
Umowę obejmującą publikację zbiorów zawarto z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w ramach projektu „Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie XXI wieku”, mającego na celu stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.
Jak podkreślają zajmujący się tym specjaliści, cyfryzacja ksiąg cmentarnych to wieloletni proces, a tego rodzaju działania służą nie tylko ochronie cennych zasobów i promowaniu dziedzictwa kulturalnego Krakowa. Cyfryzacja umożliwia również prowadzenie badań genealogicznych. I znacząco ułatwiaja dostęp do ksiąg pasjonatom i wszystkim zainteresowanym.
ZCK pionierem cyfryzacji ksiąg
Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie to jedna z pierwszych w Polsce tego typu instytucji, która podjęła się cyfryzacji ksiąg cmentarnych. Warto przy tym wspomnieć, że współczesne księgi, od 1 stycznia 2021 roku, prowadzone są przez ZCK w Krakowie w systemie elektronicznym. Ma to podnosić poziom ich bezpieczeństwa.
Poza tym, księgi cmentarne prowadzone w systemie elektronicznym, co pewien okres są drukowane. Służy to właśnie podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa tych zasobów, które mają wieczysty charakter.
Komentarze (0)