Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Kraków cyfryzuje cmentarne księgi

Kraków cyfryzuje cmentarne księgi
R.G.
13.02.2023, o godz. 12:55
czas czytania: około 2 minut
0

Dobiegła końca cyfryzacja kolejnych tomów ksiąg cmentarnych dotyczących pochowań na cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Na platformie zasobów cyfrowych Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej dostępne są już XX-wieczne indeksy i dzienniki. Chodzi tu podniesienie poziomu ich bezpieczeństwa i dostępności.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Cyfryzacja, a następnie publikacja ksiąg odbywa się etapami na podstawie umów zawartych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie, z Biblioteką Jagiellońską, a także z miejscową Biblioteką Wojewódzką.

8203 karty z 43 woluminów

Aktualna publikacja to wynik realizacji umowy zawartej we wrześniu ubiegłego roku przez ZCK w Krakowie, z Biblioteką Jagiellońską na skanowanie i odkwaszenie metodą Bookkeeper 43 woluminów stanowiących 8203 karty o wadze 155 kg, a także na wykonanie opakowań ochronnych dla tych zbiorów. Przy czym, karty (do roku 1922), zostały zeskanowane do pliku TIFF o rozdzielczości 300 ppi.

Dodajmy, że dzięki wcześniejszemu porozumieniu z Biblioteką Jagiellońską, z wersji cyfrowej najstarszych ksiąg cmentarnych nekropolii rakowickiej z XIX wieku, korzystać można od końca września 2022 roku. Pomocna w tym jest platforma cyfrowa Małopolskiej Biblioteki Cyfrowej pod adresem: mbc.malopolska.pl.

44 woluminy do 1900 roku

Proces digitalizacji i odkwaszania ksiąg cmentarnych (zwłaszcza tych najstarszych), rozpoczął się w 2021 roku. W tym czasie sfinalizowano pierwszą umowę z Biblioteką Jagiellońską, która zrealizowała bardzo ważną część cyfryzacji zbiorów.

Zdigitalizowano wówczas księgi cmentarne dotyczące pochówków w nekropolii rakowickiej do rocznika 1900, czyli łącznie 44 woluminy o wadze 115 kg.

Małopolska Biblioteka Cyfrowa 

Umowę obejmującą publikację zbiorów zawarto z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w ramach projektu „Małopolska Biblioteka Cyfrowa w horyzoncie XXI wieku”, mającego na celu stworzenie innowacyjnej platformy udostępniania regionalnych zasobów cyfrowych, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Jak podkreślają zajmujący się tym specjaliści, cyfryzacja ksiąg cmentarnych to wieloletni proces, a tego rodzaju działania służą nie tylko ochronie cennych zasobów i promowaniu dziedzictwa kulturalnego Krakowa. Cyfryzacja umożliwia również prowadzenie badań genealogicznych. I znacząco ułatwiaja dostęp do ksiąg pasjonatom i wszystkim zainteresowanym.

ZCK pionierem cyfryzacji ksiąg

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie to jedna z pierwszych w Polsce tego typu instytucji, która podjęła się cyfryzacji ksiąg cmentarnych. Warto przy tym wspomnieć, że współczesne księgi, od 1 stycznia 2021 roku, prowadzone są przez ZCK w Krakowie w systemie elektronicznym. Ma to podnosić poziom ich bezpieczeństwa.

Poza tym, księgi cmentarne prowadzone w systemie elektronicznym, co pewien okres są  drukowane. Służy to właśnie podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa tych zasobów, które mają wieczysty charakter.


Baza danych o grobach, elektroniczna karta zgonu, instytucja koronera… nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych już w 2023


 

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024