Dziś podpisana została umowa na realizację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie. – To bardzo ważny dzień dla Krakowa, który przybliża nas do budowy kompletnego systemu gospodarki odpadami opartego na odzysku, recyklingu i proekologicznym unieszkodliwianiu śmieci – mówi prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Umowę na realizację Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów podpisali Grzegorz Ostrzołek i Małgorzata Marcińska, prezes i wiceprezes zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (miejska spółka, która decyzją Rady Miasta Krakowa odpowiada za projekt budowy spalarni) oraz pan Dong Hwa Chung, wiceprezes zarządu południowo-koreańskiej firmy POSCO Engineering & Construction Co., Ltd.

W myśl podpisanego dokumentu, wykonawca ma nieco ponad 3 lata na przygotowanie projektu budowlanego do decyzji o pozwoleniu na budowę oraz samą realizację instalacji. Wartość kontraktu wynosi 796 921 920,00 PLN brutto.

Warto wiedzieć, że wykonawca inwestycji – koreańska firma POSCO Engineering & Construction Co., Ltd. – jest jedną ze spółek należących do koreańskiej grupy kapitałowej POSCO. To jeden z największych producentów stali na świecie. W skład grupy wchodzi ponad 100 spółek, działających m.in. na rynku energii i budownictwa. Obroty grupy w 2011 roku wyniosły ok. 70 bilionów wonów, co daje ok. 200 miliardów złotych. Jej akcje są notowane na giełdzie w Seulu, a także w Tokio, Londynie i Nowym Jorku. W skład grupy wchodzą także dwie polskie spółki, w tym także działająca w branży stalowej POSCO-PWPC Sp. z o.o.

POSCO E&C – jest jedną z największych spółek zależnych grupy. Główna działalność POSCO E&C koncentruje się na rynkach południowoamerykańskich i azjatyckich, gdzie zrealizowali szereg projektów w branży energetycznej i budowlanej. Działa także na rynku spalarni odpadów komunalnych, a w swoim portfolio ma kilka tego typu projektów w Korei.

Budowa zakładu jest najważniejszym elementem wartego 826 mln złotych projektu „Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie". Jego realizacja jest finansowana ze środków Funduszu Spójności w wysokości ok. 55 proc. kosztów kwalifikowanych. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych KHK SA oraz pożyczki w kwocie 298 mln zł udzielonej na preferencyjnych zasadach przez Narodowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj