1530 oczyszczaczy powietrza trafiło do 170 żłobków, przedszkoli i szkół w Krakowie. Wartość zamówienia wyniosła ponad 1,3 mln zł, czyli 885 zł za jedno urządzenie.

Zgodnie z umową do 30 listopada do 170 szkół i przedszkoli dostarczono 1,5 tys. urządzeń oczyszczających powietrze.

Na początku tego roku w ramach pilotażu zakupiono oczyszczacze powietrza do ośmiu krakowskich żłobków samorządowych, a obecnie – dzięki przetargowi – wyposażono w te urządzenia pozostałe żłobki.

Na podstawie ekspertyzy wybrano urządzenia odpowiednie do pomieszczeń, w których przebywają dzieci – oczyszczacze nie mogą wydzielać ozonu ani zawierać nawilżaczy mogących powodować rozwój mikroorganizmów. Oprócz pochłaniania pyłów zadaniem sprzętu jest także niwelowanie bakterii i wirusów. Urządzenia zostaną umieszczone tylko tam, gdzie zgodę na ich użycie wyrażą rodzice.

Miasto zaoszczędziło na przetargu, dzięki czemu w najbliższych miesiącach do samorządowych szkół podstawowych będzie mogło trafić kolejnych 2100 oczyszczaczy. W budżecie Miasta Krakowa w 2018 r. na zamówienie oczyszczaczy zarezerwowano 5,8 mln zł. Rozpoznanie rynku zakładały, że jeden może kosztować ok. 2500 zł. Prezydent Jacek Majchrowski podjął więc decyzję, by w pierwszej kolejności dostarczyć te urządzenia do żłobków, przedszkoli i szkół specjalnych. Oznacza to, że w każdej sali lekcyjnej znajdzie się jedno urządzenie oczyszczające powietrze.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. co z filtrami? czy w przetargu jest także jakiś serwis i wymiana części? przecież w Krakowie wymiana filtrów będzie musiała się odbywać co 2 miesiące…

Skomentuj