Krakowianie, którzy w Walentynki oddali przed magistratem elektroodpady otrzymywali w zamian domowe rośliny, korzystnie wpływające na klimat. Rozdawano także budki lęgowe dla ptaków wykonane z materiałów z recyklingu przez pracowników MPO.

Z okazji święta zakochanych miasto zorganizowało dla mieszkańców “Akcję walentynki. Pokochaj planetę”. W jej ramach na skwerze przed budynkiem magistratu stanęło specjalnie zaprojektowane Ekopudełko. Krakowianie wrzucali do niego zużyte baterie, płyty CD, żarówki, drobną elektronikę, a także większe gabarytowo sprzęty. W zamian przygotowano dla nich 10 tysięcy domowych roślin z gatunku crassula i kalanchoe, korzystnie wpływających na klimat.

Budki dla ptaków z drewna z odzysku

Jak co roku długa kolejka chętnych ustawiła się także pobudki lęgowe i karmniki dla małych ptaków rozdawanych z okazji Walentynek. Wszystkie domki zbudowali pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania z materiałów z odzysku.

Pośród tysiąca budek przygotowanych przez pracowników MPO najwięcej było domków przeznaczonych dla jerzyków. Były także budki dla wróbli i sikorek oraz większych ptaków, jak kos czy szpak.

Akcję po raz kolejny zorganizowały krakowskie MPO i Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka. Krakowski aktywista i “miotacz idei” Asocjacji Promotorów Radosnego Ptaka Waldemar Domański podkreślił, że budki lęgowe to właściwy symbol “święta zakochanych”, dlatego co roku w Walentynki organizatorzy zapraszają mieszkańców pod magistrat, aby rozdać im takie ptasie mieszkania.

Jak poinformował dziennikarzy prezes firmy Henryk Kultys, budki wykonują doświadczeni pracownicy spółki komunalnej. W zakładowej stolarni powstają budki i karmniki z drewna odzyskanego ze starych mebli, pokryte daszkami wykonanymi z linoleum, papy czy innych nieprzemakalnych materiałów.

Według niego do tej pory wykonano ok. 16 tys. domków dla ptaków, na które zużyto łącznie około 150 m sześc. drewna odpadowego, pochodzącego ze starych mebli, palet, itp.

“Cieszę się, że ta akcja przyczynia się to tego, że niektóre ptaki wróciły w dużym zakresie do Krakowa, np. jerzyki. Ptaki są bardzo pożyteczne bo zjadają owady, których my nie darzymy zbyt dużą sympatią” – zaznaczył szef MPO.

Według jego szacunków ptaki zamieszkujące budki lęgowe z recyklingu każdego roku zjadają około 300 ton owadów. “To jest ogromna liczba i dla nas jest to bardzo korzystne i wygodne” – wskazał Kultys.

Akcja potrwa do 18 lutego

“Akcja walentynki. Pokochaj planetę” potrwa do 18 lutego. W jej ramach w kolejnych dniach w kilkunastu krakowskich szkołach uczniowie i nauczyciele będą zbierać elektroodpady.

Z powodu pandemii zbiórka będzie prowadzona na zewnątrz – na wcześniej ustaloną godzinę pod wybraną placówkę podjedzie oznakowany ekologiczny pojazd, tzw. elektrobrygada zbierająca elektroodpady (baterie, żarówki, płyty CD, sprzęt elektroniczny i AGD). Każdy, kto odda niepotrzebny sprzęt, otrzyma sadzonkę hiacynta.

Czytaj więcej

Skomentuj