Reklama

AD1A odpady budowlane [08.01-14.01.2025]

Kraków. Mandaty za dokarmianie dzików

Kraków. Mandaty za dokarmianie dzików
pap/jw
09.12.2024, o godz. 11:35
czas czytania: około 2 minut
0

Krakowski urząd miasta zapowiedział, że wystąpi do straży miejskiej z wnioskiem o wystawianie mandatów karnych osobom dokarmiającym dzikie zwierzęta. Zdaniem magistratu stanowi to główny problem w zwalczaniu licznej populacji dzików w mieście.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B Sprawozdania roczne BDO [08.01-18.02.25]

Mandaty karne za dokarmianie dzików i zaśmiecanie to pomysł zespołu zadaniowego ds. rozwiązania problemu nadmiernej ilości dzików na terenie Krakowa. Został on powołany przez prezydenta miasta w lutym ub.r. w odpowiedzi na liczną obecność tych zwierząt.

Akcje edukacyjne niewystarczające

Według urzędu podejmowane od tego czasu działania, w tym akcje edukacyjne na temat właściwego postępowania z dzikimi zwierzętami w mieście, okazały się niewystarczające. Głównym problemem jest – zdaniem magistratu – ich ciągłe dokarmianie.

– Trzeba mieć świadomość, że lekceważenie apeli o niedokarmianie dzikiej zwierzyny, wyrzucanie resztek jedzenia przez okno oraz na trawniki przed blokami, nieodpowiednie zabezpieczanie odpadów przez wspólnoty mieszkaniowe, które zostało zgłoszone Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, stanowi najpoważniejszy problem w zwalczaniu dzików i zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańców – podał w komunikacie urząd.


 

Nadmierna populacja dzików

Magistrat powołał się na opinię kół łowieckich, które stwierdziły problemy z nadmierną populacją dzików w takich rejonach miasta, jak Kliny, Borek Fałęcki, okolice Zakrzówka i kopca Piłsudskiego.

W skład zespołu zajmującego się kwestią dzików w Krakowie wchodzą przedstawiciele władz miasta, organizacji pozarządowych związanych z ochroną środowiska, Kół Łowieckich Polskiego Związku Łowieckiego, całodobowego pogotowia dla zwierząt łownych i chronionych, straży miejskiej, Komendy Miejskiej Policji, naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego oraz Powiatowy Lekarz Weterynarii.

Miasto szacuje, że w Krakowie może żyć między 1,5 a 2 tys. dzików. W październiku informowano, że w miejscach, gdzie zwierzęta sprawiają najwięcej kłopotów zamontowano repelenty a więc środki odstraszające. Okazało się jednak, że i w tym przypadku misja ograniczenia liczby dzików w terenach zabudowanych zakończyła się fiaskiem.

– Mimo testowania repelentów w miejscach, gdzie pojawiają się dziki, ich skuteczność okazuje się niezadawalająca, ponieważ dziki żyjące w środowisku miejskim są mniej wrażliwe na zapachy – przekazał wówczas wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur. 

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 ZM Zieleń na terenach zabytkowych [08.01-31.01.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2025