Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kraków ogranicza koszenie trawników i wyznacza cztery standardy

Kraków ogranicza koszenie trawników i wyznacza cztery standardy
pap/jw
10.06.2024, o godz. 16:04
czas czytania: około 2 minut
0

Trawniki w Krakowie w tym sezonie letnim, podobnie jak w latach poprzednich, będą koszone rzadziej, a trawa będzie ścinana wyżej, aby nie doprowadzać do przesuszania się murawy – poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej. W tym roku zasady koszenia zostały określone w ramach czterech standardów.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak podkreślili urzędnicy, rezygnacja z intensywnego koszenia całych przestrzeni trawiastych na określoną standardem wysokość wynika ze zmieniających się warunków klimatycznych. Równocześnie zdecydowano o zmniejszeniu częstotliwości wykonywania tych prac.

Koszenie w standardach

Terminy koszenia będą ściśle uzależnione od warunków pogodowych – tak, aby nie doprowadzać do przesuszania się trawników. – Wysoka trawa przyczynia się m.in. do wychładzania miejskiej wyspy ciepła, magazynowania wody i zwiększenia bioróżnorodności – wskazują przedstawiciele ZZM.

W tym roku zasady koszenia zostały określone w ramach czterech standardów. Jak przekazali zarządcy zieleni, różnorodność prowadzenia terenów zieleni będzie najbardziej zauważalna w parkach, gdzie w jednym miejscu trawa może być koszona w ramach dwóch standardów.

Podział prac

Pierwszy standard to częste koszenie, w zależności od potrzeb w miejscach niezbędnych, dla zachowania bezpieczeństwa i funkcji terenu z uwzględnieniem intensywności użytkowania przez mieszkańców. Są to m.in. pobocza dróg, chodników, ścieżek rowerowych, torowiska, ronda i miejsca pełniące funkcje rekreacyjne oraz osiedla.

Drugi standard – cztery razy w sezonie – obejmie miejsca zadrzewione oraz pas do dwóch metrów wokół, pasy rozdziału między jezdniami, skarpy, szerokie polany wzdłuż chodników poza pasem bezpieczeństwa i mniej uczęszczane parki.

Trzeci standard zakłada koszenie dwa razy w sezonie. Są to duże tereny niewymagające częstego koszenia oraz łąki kwietne, które zwyczajowo koszone są raz w roku.

Ostatni, czwarty standard obejmuje tereny utrzymane w stanie naturalnym bez koszenia – głównie ekostrefy.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

Ad3b IT W ZIELENI [17.04-25.06.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024