Jak to działa?
50-60 poletek, mini farma operatora i wspólny teren rekreacyjny
Ogródek w subskrypcji
Zgodnie z założeniami programu mieszkańcy miasta będą mogli zasubskrybować parcelę i uprawiać na niej warzywa i owoce na własne potrzeby i według własnego uznania, ale w zgodzie z przyjętymi w ogrodzie zasadami (np. brak nawozów sztucznych, GMO, etc.).
Pierwsze dwa lata subskrypcji będą bezpłatne, a w kolejnych latach – wskazała przedstawicielka ZZM – zostaną wprowadzone niewielkie opłaty; na razie nie ustalono ich wysokości. „Optymalnie z naszej perspektywy subskrypcja poletek będzie trwała około trzech lat, ale to też będziemy ustalać wspólnie z mieszkańcami” – zapowiedziała Przyjemska-Grzesik.
5 grudnia konsultacje z mieszkańcami
Otwarte spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi ogrodem społecznym odbędzie się 5 grudnia (wtorek) o godz. 17, w siedzibie Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ul. Reymonta 20. „Chcemy podczas tego spotkania dookreślić pewne rzeczy – jakie jest zainteresowanie mieszkańców i ich oczekiwania, jaka wielkość działek, jakie potrzeby” – zapowiedziała przedstawicielka ZZM.
Ramy czasowe
Oceniła, że całe przedsięwzięcie może ruszyć w 2025 r. „W przyszłym roku, do czerwca powstanie projekt, a w drugiej połowie roku zaczną się pierwsze prace budowlane. Myślę, że od 2025 roku będziemy już mogli zacząć sezon ogrodniczy” – wskazała.
Ogród zostanie zrealizowany w ramach unijnego projektu CoFarm4Cities, finansowanego z programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027. „Idea tego projektu opiera się na problemie z jakim zmaga się większość miast, czyli presji urbanizacyjnej terenów miejskich. W ramach projektu testujemy kilka rozwiązań i ten ogród parcelowy jest jednym z nich” – wyjaśniła Przyjemska-Grzesik.
Komentarze (0)