W Krakowie przedszkola otrzymają zielistkę – roślinę znaną z pochłaniania zanieczyszczeń powietrza. To część kampanii „Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa”.

Do krakowskich przedszkoli trafi zielistka – popularna ozdobna roślina doniczkowa o długich, zielonych liściach, niewymagająca w uprawie i bardzo łatwo odnawialna, ponieważ młode szczepki szybko się ukorzeniają. Zielistka pochłania smog i inne zanieczyszczenia, produkując jednocześnie tlen. Może pełnić funkcję naturalnego filtra powietrza. Rośliny będą więc nie tylko ozdobą, ale przede wszystkim mają pomóc oczyścić powietrze i uwrażliwić najmłodszych na problem zanieczyszczeń i smogu.

– Rośliny, które dajemy dzieciom w opiekę, wychwytują pyły i zanieczyszczenia, pomogą więc oczyścić powietrze w pomieszczeniach, w których przebywają i uczą się maluchy. Dla dzieci jest to także nauka, że każdy z nas może aktywnie wpływać na jakość powietrza, którym oddychamy – powiedziała Katarzyna Król, zastępca prezydenta Krakowa podczas przekazania pierwszych rośliny przedszkolakom z Samorządowego Przedszkola nr 9 przy ul. Mlaskotów.

W ramach akcji krakowski Zespół Ekonomiki Oświaty zakupił kilka tysięcy roślin. Zostaną one dostarczone do ponad 700 oddziałów w samorządowych przedszkolach i zespołach szkolno-przedszkolnych. Każdy oddział zaopiekuje się jedną rośliną – dzieci będą ją podlewać i dbać o jej wzrost.

Czytaj więcej

Skomentuj