Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kraków: rusza budowa Lamusowni

Kraków: rusza budowa Lamusowni
29.04.2010, o godz. 8:57
czas czytania: około 2 minut
0

Ruszają prace przy budowie Zbiorczego Punktu Gromadzenia Odpadów. Pierwsze w Krakowie centrum recyklingu wzorowane na takich obiektach działających w Europie Zachodniej funkcjonować będzie przy ulicy Nowohuckiej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b wykroczenia 10.06 [23.04-10.06.24]

Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów, popularnie zwany Lamusowanią to miejsce czasowego magazynowania odpadów, których nie wolno wrzucać do zwykłego kosza. Pierwszy taki obiekt w Krakowie powstaje przy ulicy Nowohuckiej. Planuje się, że prace budowlane będą trwały niecały rok. Lamusownia, której budowa zostala dofinansowana w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG i NMF, rozpocznie działalność w marcu 2011 roku.

Koncepcja technologiczna centrum recyklingu przewiduje gromadzenie 18 rodzajów odpadów. Będzie można tam dostarczać szkło białe i kolorowe, zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne, papier i tekturę, dywany, wykładziny, tworzywa sztuczne, cegły i gruz z rozbiórek, zmieszane metale, opony, opakowania po chemii gospodarczej, drewno zmieszane i impregnowane, urządzenia chłodzące, sprzęt AGD (inny niż urządzenia chłodzące i małe urządzenia elektroniczne i elektryczne), meble. Przewiduje się specjalne miejsce na tzw. odpady niebezpieczne – świetlówki, akumulatory, małe baterie, zużyte smary, oleje i emulsje, rozpuszczalniki, aerozole, przeterminowane lekarstwa, środki ochrony roślin, farby i kleje. – Ten rodzaj odpadów będzie gromadzony w specjalistycznych beczkach i kontenerach, które umieszczone będą w Punkcie Zbiórki Odpadów Niebezpiecznych w budynku administracyjnym Lamusowni – zapewnia Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Pozostałe odpady składowane będą w kontenerach znajdujących się pod zadaszoną rampą na placu.

Krakowska Lamusownia wzorowana jest na centrach recyklingu działających w wielu krajach europejskich. Podobne rozwiązania stosowane są w Skandynawii i Niemczech. Zgodnie z polityką Krakowa w dziedzinie gospodarki odpadami, na terenia miasta powinno działać około 8 zbiorczych punktów gromadzenia odpadów.

źródło: krakow.pl

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD3b PZO 2024 [19.04-11.06.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024