Klimatyzacja, monitoring, biletomaty, nowoczesny system informacji pasażerskiej, ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami a do tego możliwość jazdy nawet przy braku prądu. Na ulice Krakowa wyjedzie 35 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. W przyszłości być może nawet 50.

Miasto podpisało umowę na zakup tramwajów z konsorcjum Solaris i Stadler Polska. To kolejny krok miasta w celu wymiany wysłużonych wagonów na tabor niskopodłogowy.

Z myślą o mieszkańcach

– Tym samym poprawi się dostępność i komfort podróżowania w Krakowie, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz rodziców podróżujących z małymi dziećmi. Nowe tramwaje są w Krakowie potrzebne, bo cały czas rozwijamy sieć torowisk. Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie prac przy budowie linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski.

Każdy z tramwajów może przewieźć niemal 230 pasażerów, przy 80 miejscach siedzących. Zamontowany w tramwajach system będzie zliczał wsiadających do tramwaju pasażerów. Ma to ułatwić sprawdzanie natężenia ruchu na poszczególnych trasach.

Ekologiczne tramwaje

Miasto zapowiada, że nowe pojazdy będą przyjazne dla środowiska m.in. poprzez wykorzystywanie energię wytwarzaną przy hamowaniu. Na odcinku około 3 km mogą też jechać z opuszczonym pantografem. To rozwiązanie przyda się w przypadku ewentualnych awarii sieci trakcyjnej.

35 tramwajów będzie kosztowało miasto 314 mln zł. Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 dla tej inwestycji wyniesie prawie 125 mln zł. Zawarta umowa daje krakowskiemu MPK możliwość zakupu 15 dodatkowych pojazdów.

Pierwsze nowe tramwaje pojawią się w stolicy Małopolski na początku 2020 r.

Czytaj więcej

Skomentuj