PILNE!

Z informacji o wyniku naboru na stanowisko Głównego Inspektora Ochrony Środowiska opublikowanej na stronie KPRM wynika, iż nowym GIOŚ zostanie Joanna Piekutowska

Kraków. W trosce o bezpieczeństwo wycięto drzewa i... rozpętała się burza

Kraków. W trosce o bezpieczeństwo wycięto drzewa i... rozpętała się burza
20.10.2020, o godz. 9:44
czas czytania: około 5 minut
0

- Wycinka jest dla nas ostatecznością. Każde drzewo kochamy tak samo i staramy się mu pomóc najlepiej jak się da. Czasem to jednak niemożliwe - informuje Zarząd Zieleni w Krakowie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Po tym jak w mediach społecznościowych na profilu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie pojawił się wpis dotyczący koncepcji zagospodarowania Bulwarów Wiślanych i co za tym idzie wycinki czterech drzew pod wspomnianym wpisem rozgorzała dyskusja o zasadności tych działań.

Jak czytamy we wspomnianym wpisie – Bulwary Wiślane w Krakowie to jedno z ulubionych miejsc rekreacji zarówno mieszkańców jak i turystów. Piękne widoki na Wawel czy kościół na Skałce stanowią niezaprzeczalny magnes, przyciągający wielu spacerowiczów. Bulwarami przemieszcza się codziennie również wielu rowerzystów. Część z nich zapewne nie zauważy nawet faktu zniknięcia z bulwarów kilku drzew, dla innych zaś mieszkańców, fakt ten jest bolesny i trudny do zaakceptowania. Dla nas każda decyzja o wycięciu drzewa jest trudna, lecz jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańców stać musi zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętać należy również, że każdorazowo decyzje w tej sprawie podejmują stosowne organy, dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Tak jest również w przypadku usunięcia czterech drzew na Bulwarach Wiślanych, wyjaśnia Krakowski ZZM.

Bezpieczeństwo priorytetem – nie dla wszystkich…

Jak informuje ZZM w Krakowie działanie prowadzone jest w oparciu o Pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze względu na bardzo zły stan fitosanitarny wspomnianych drzew. Takie decyzje nigdy nie są proste, natomiast miasta są tą przestrzenią, gdzie pogodzenie praw przyrody z bezpieczeństwem człowieka jest koniecznością. I trudno się z tym nie zgodzić.

Tymczasem – mimo informacji o powodach usunięcia drzew i o tym, że w miejsce wyciętych drzew jeszcze w tym roku posadzonych zostanie 9 nowych, zaś docelowo na Bulwarach pojawić się może już wkrótce nawet 400 drzew – pod cytowanym wpisem pojawił się cały szereg komentarzy będących wynikiem dużych emocji. Oto niektóre z nich:

  • “Jeżeli wycięliście te drzewa (które rzekomo były zagrożeniem) to powinniście nasadzić równie rosłe w tym miejscu. Te drzewa były nieodłącznym, estetycznym elementem krajobrazu”.
  • “Jeśli decyzje o wycince są dla Was trudne to może należałoby poprosić mieszkańców o radę. Macie służyć mieszkańcom bo wam za to płacą.Nic tych pięknych drzew naszym dzieciom nie zastąpi. Wstyd”.
  • “To miejsce wymaga otwartej procedury przygotowania inwestycji, szerokich konsultacji społecznych i wyboru naprawdę dobrego projektu spośród wielu propozycji …ta przedstawiona jest bardzo bardzo słaba”.
  • “Serce mi pęka na myśl o tym, co zrobiliście z wierzbami na bulwarach”.

W tym tonie utrzymana była większość komentarzy pod postem. Pojawiły się jednak i inne głosy:

  • “Cokolwiek nie zrobicie to będą was hejtować ile wlezie, Najlepiej niech zapier….. sobie po tym starym chodniku z betonu wśród wypróchniałych drzew z grzybem. Będzie najlepiej. Drzewa to inwestycja w przyszłość i szczerze kibicuje. Sadźcie i nie przejmujcie się”.

W związku z pojawiającymi się pytaniami pokazujemy zdjęcia i opis drzew wyciętych dzisiaj na bulwarach.Gdyby nie…

Gepostet von Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie am Freitag, 16. Oktober 2020

Znicze przy pniach i list otwarty

W miejscach, gdzie wycięto wspomniane 4 drzewa mieszkańcy ustawili znicze a “Akcja ratunkowa dla Krakowa” przygotowała “List otwarty do Krakowian i Krakowianek -Za naszą wspólną zieleń”. W liście tym czytamy “Wycięcie sędziwych drzew na bulwarze Inflanckim wywołało w ostatnich dniach wiele emocji i pytań. Sytuacja mobilizuje nas, mieszkańców i mieszkanki Krakowa, do otwartego dialogu o tym, jakie powinny być priorytety w zarządzaniu miejską zielenią. Jak w soczewce widać, że to, na czym najbardziej nam zależy, to opieka nad drzewami sędziwymi, o słusznych rozmiarach. Dlatego też apelujemy do władz miasta, aby otoczono je szczególną troską. Niestety, ataki w mediach przeciwko naszej grupie, szczególnie te personalne, sprawiają, że ginie meritum sprawy. W ripostach na nasze pytania, jak się pielęgnuje drzewa sędziwe w Krakowie, nie znajdujemy odpowiedzi”.

Jakie pytania zadaje “Akcja ratunkowa dla Krakowa”? Oto te, które znalazły się w cytowanym liście:

  • Co zostało zrobione przez ostatnie kilka lat, aby do wycinki nie doszło?
  • Czy zostały podjęte próby ratowania tych drzew?
  • Czy można było zrobić więcej, niż stwierdzić fatalny stan i podjąć decyzję o wycince?
  • Czy inne wiekowe drzewa w Krakowie również czeka taki  los, czy można temu zapobiegać, lecząc drzewa?

We wspomnianym liście czytamy też, że wg autorów listu najważniejszy jest dialog, w którym każdy urząd miejski jest otwarty na argumentację mieszkańców i dąży do znalezienia rozwiązania, które będzie dobre zarówno dla mieszkańców, jak i dla samej przyrody. W tym przypadku urząd, szanując Krakowianki i Krakowian, powinien poinformować mieszkańców z wyprzedzeniem o planowanej wycince i to kanałami ogólnodostępnymi dla wszystkich, bez względu na wiek i dostęp do internetu. Dobrym zwyczajem powinno być ustawianie “tabliczek” w miejscu planowanej wycinki, tak aby każdy spacerowicz mógł się dowiedzieć, co i dlaczego ma się wydarzyć – mieć czas na reakcję, kontakt z urzędem oraz możliwość zmierzenia się ze swoimi emocjami. Drzewa są ważne dla mieszkańców nie tylko ze względu na cień, który tworzą i tlen, który produkują, ale także za to, że pomagają tworzyć więzi emocjonalne w ramach małych lokalnych społeczności – są swoistymi “łącznikami” pomiędzy pokoleniami, rodzinami, sąsiadami.

(…) Wycinka drzew wywołuje duże emocje. Emocje pokazujące, że zależy nam na zieleni. Emocje pokazujące, że komunikacja z mieszkańcami wymaga dużej pracy ze strony władz miasta. Apelujemy, aby te emocje wspólnie wykorzystać w dobrym celu! [Mieszkanki i mieszkańcy zrzeszeni w oddolnej inicjatywie Akcja Ratunkowa dla Krakowa – Kraków, 18.10.2020]

Wisła Łączy

Wszystkie zmiany związane z wyżej opisaną wycinką i nowymi nasadzeniami planowane są w ramach projektu „Wisła Łączy”, którego celem jest nadanie bulwarom nie tylko reprezentacyjnego charakteru na jaki od lat zasługuje, ale przede wszystkim uczynienie z niego pięknego, zielonego i bezpiecznego ciągu komunikacyjnego, którym zarówno rowerzyści, jak i biegacze czy spacerowicze będą mogli wędrować, podziwiając najpiękniejsze panoramy Krakowa. Projekt jest w trakcie uzgodnień, jednakże już wkrótce zostanie on szczegółowo zaprezentowany mieszkańcom – informuje ZZM Kraków.

Drzewa w mieście – spotkanie online z ekspertami

W poniedziałek 19.10.2020 o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie on-line z ekspertami. Ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią, mając na względzie bezpieczeństwo uczestników oraz prelegentów, wydarzenie organizowane było w formie online. Spotkanie skierowano mieszkańców Krakowa, którzy zainteresowani są tematyką drzew w mieście. Dyskutowany był szczególnie temat często podnoszony przez mieszkańców – sposób informowania o wycinkach.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

DSK BIOODPADY 2024 [AD1d ODPADY] 16.01-27.02.24

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024