– Wycinka jest dla nas ostatecznością. Każde drzewo kochamy tak samo i staramy się mu pomóc najlepiej jak się da. Czasem to jednak niemożliwe – informuje Zarząd Zieleni w Krakowie.

Po tym jak w mediach społecznościowych na profilu Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie pojawił się wpis dotyczący koncepcji zagospodarowania Bulwarów Wiślanych i co za tym idzie wycinki czterech drzew pod wspomnianym wpisem rozgorzała dyskusja o zasadności tych działań.

Jak czytamy we wspomnianym wpisie – Bulwary Wiślane w Krakowie to jedno z ulubionych miejsc rekreacji zarówno mieszkańców jak i turystów. Piękne widoki na Wawel czy kościół na Skałce stanowią niezaprzeczalny magnes, przyciągający wielu spacerowiczów. Bulwarami przemieszcza się codziennie również wielu rowerzystów. Część z nich zapewne nie zauważy nawet faktu zniknięcia z bulwarów kilku drzew, dla innych zaś mieszkańców, fakt ten jest bolesny i trudny do zaakceptowania. Dla nas każda decyzja o wycięciu drzewa jest trudna, lecz jednocześnie bezpieczeństwo mieszkańców stać musi zawsze na pierwszym miejscu. Pamiętać należy również, że każdorazowo decyzje w tej sprawie podejmują stosowne organy, dysponujące odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Tak jest również w przypadku usunięcia czterech drzew na Bulwarach Wiślanych, wyjaśnia Krakowski ZZM.

Bezpieczeństwo priorytetem – nie dla wszystkich…

Jak informuje ZZM w Krakowie działanie prowadzone jest w oparciu o Pozwolenie Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków ze względu na bardzo zły stan fitosanitarny wspomnianych drzew. Takie decyzje nigdy nie są proste, natomiast miasta są tą przestrzenią, gdzie pogodzenie praw przyrody z bezpieczeństwem człowieka jest koniecznością. I trudno się z tym nie zgodzić.

Tymczasem – mimo informacji o powodach usunięcia drzew i o tym, że w miejsce wyciętych drzew jeszcze w tym roku posadzonych zostanie 9 nowych, zaś docelowo na Bulwarach pojawić się może już wkrótce nawet 400 drzew – pod cytowanym wpisem pojawił się cały szereg komentarzy będących wynikiem dużych emocji. Oto niektóre z nich:

  • “Jeżeli wycięliście te drzewa (które rzekomo były zagrożeniem) to powinniście nasadzić równie rosłe w tym miejscu. Te drzewa były nieodłącznym, estetycznym elementem krajobrazu”.
  • “Jeśli decyzje o wycince są dla Was trudne to może należałoby poprosić mieszkańców o radę. Macie służyć mieszkańcom bo wam za to płacą.Nic tych pięknych drzew naszym dzieciom nie zastąpi. Wstyd”.
  • “To miejsce wymaga otwartej procedury przygotowania inwestycji, szerokich konsultacji społecznych i wyboru naprawdę dobrego projektu spośród wielu propozycji …ta przedstawiona jest bardzo bardzo słaba”.
  • “Serce mi pęka na myśl o tym, co zrobiliście z wierzbami na bulwarach”.

W tym tonie utrzymana była większość komentarzy pod postem. Pojawiły się jednak i inne głosy:

  • “Cokolwiek nie zrobicie to będą was hejtować ile wlezie, Najlepiej niech zapier….. sobie po tym starym chodniku z betonu wśród wypróchniałych drzew z grzybem. Będzie najlepiej. Drzewa to inwestycja w przyszłość i szczerze kibicuje. Sadźcie i nie przejmujcie się”.

W związku z pojawiającymi się pytaniami pokazujemy zdjęcia i opis drzew wyciętych dzisiaj na bulwarach.Gdyby nie…

Gepostet von Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie am Freitag, 16. Oktober 2020

Znicze przy pniach i list otwarty

W miejscach, gdzie wycięto wspomniane 4 drzewa mieszkańcy ustawili znicze a “Akcja ratunkowa dla Krakowa” przygotowała “List otwarty do Krakowian i Krakowianek -Za naszą wspólną zieleń”. W liście tym czytamy “Wycięcie sędziwych drzew na bulwarze Inflanckim wywołało w ostatnich dniach wiele emocji i pytań. Sytuacja mobilizuje nas, mieszkańców i mieszkanki Krakowa, do otwartego dialogu o tym, jakie powinny być priorytety w zarządzaniu miejską zielenią. Jak w soczewce widać, że to, na czym najbardziej nam zależy, to opieka nad drzewami sędziwymi, o słusznych rozmiarach. Dlatego też apelujemy do władz miasta, aby otoczono je szczególną troską. Niestety, ataki w mediach przeciwko naszej grupie, szczególnie te personalne, sprawiają, że ginie meritum sprawy. W ripostach na nasze pytania, jak się pielęgnuje drzewa sędziwe w Krakowie, nie znajdujemy odpowiedzi”.

Jakie pytania zadaje “Akcja ratunkowa dla Krakowa”? Oto te, które znalazły się w cytowanym liście:

  • Co zostało zrobione przez ostatnie kilka lat, aby do wycinki nie doszło?
  • Czy zostały podjęte próby ratowania tych drzew?
  • Czy można było zrobić więcej, niż stwierdzić fatalny stan i podjąć decyzję o wycince?
  • Czy inne wiekowe drzewa w Krakowie również czeka taki  los, czy można temu zapobiegać, lecząc drzewa?

We wspomnianym liście czytamy też, że wg autorów listu najważniejszy jest dialog, w którym każdy urząd miejski jest otwarty na argumentację mieszkańców i dąży do znalezienia rozwiązania, które będzie dobre zarówno dla mieszkańców, jak i dla samej przyrody. W tym przypadku urząd, szanując Krakowianki i Krakowian, powinien poinformować mieszkańców z wyprzedzeniem o planowanej wycince i to kanałami ogólnodostępnymi dla wszystkich, bez względu na wiek i dostęp do internetu. Dobrym zwyczajem powinno być ustawianie “tabliczek” w miejscu planowanej wycinki, tak aby każdy spacerowicz mógł się dowiedzieć, co i dlaczego ma się wydarzyć – mieć czas na reakcję, kontakt z urzędem oraz możliwość zmierzenia się ze swoimi emocjami. Drzewa są ważne dla mieszkańców nie tylko ze względu na cień, który tworzą i tlen, który produkują, ale także za to, że pomagają tworzyć więzi emocjonalne w ramach małych lokalnych społeczności – są swoistymi “łącznikami” pomiędzy pokoleniami, rodzinami, sąsiadami.

(…) Wycinka drzew wywołuje duże emocje. Emocje pokazujące, że zależy nam na zieleni. Emocje pokazujące, że komunikacja z mieszkańcami wymaga dużej pracy ze strony władz miasta. Apelujemy, aby te emocje wspólnie wykorzystać w dobrym celu! [Mieszkanki i mieszkańcy zrzeszeni w oddolnej inicjatywie Akcja Ratunkowa dla Krakowa – Kraków, 18.10.2020]

Wisła Łączy

Wszystkie zmiany związane z wyżej opisaną wycinką i nowymi nasadzeniami planowane są w ramach projektu „Wisła Łączy”, którego celem jest nadanie bulwarom nie tylko reprezentacyjnego charakteru na jaki od lat zasługuje, ale przede wszystkim uczynienie z niego pięknego, zielonego i bezpiecznego ciągu komunikacyjnego, którym zarówno rowerzyści, jak i biegacze czy spacerowicze będą mogli wędrować, podziwiając najpiękniejsze panoramy Krakowa. Projekt jest w trakcie uzgodnień, jednakże już wkrótce zostanie on szczegółowo zaprezentowany mieszkańcom – informuje ZZM Kraków.

Drzewa w mieście – spotkanie online z ekspertami

W poniedziałek 19.10.2020 o godzinie 16:30 odbyło się spotkanie on-line z ekspertami. Ze względu na wyjątkową sytuację związaną z pandemią, mając na względzie bezpieczeństwo uczestników oraz prelegentów, wydarzenie organizowane było w formie online. Spotkanie skierowano mieszkańców Krakowa, którzy zainteresowani są tematyką drzew w mieście. Dyskutowany był szczególnie temat często podnoszony przez mieszkańców – sposób informowania o wycinkach.

Czytaj więcej

Skomentuj