Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Krakowskie Białe Morza zmienią oblicze. Wkrótce ruszą społeczne konsultacje

Krakowskie Białe Morza zmienią oblicze. Wkrótce ruszą społeczne konsultacje
R.G.
17.08.2022, o godz. 10:27
czas czytania: około 3 minut
0

We wrześniu br. rozpoczną się konsultacje społeczne dotyczące przyszłości tzw. Białych Mórz w Krakowie. Sprawa dotyczy blisko 35-hektarowego poprzemysłowego terenu, który zgodnie z wcześniej wyrażanymi oczekiwaniami mieszkańców miasta ma być wielkim zielonym ogólnodostępnym obszarem z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Obecne konsultacje to inicjatywa prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

– Chcemy opracować nową koncepcję wykorzystania tego otwartego terenu jako miejsca zielonego z obszarami rekreacji, ścieżkami do biegania, trasami dla rolkarzy i elementami parkowymi. Dzięki tego rodzaju zmianom,  finalnie obszar będzie dostępny dla większej liczby krakowian – wyjaśnia Andrzej Kulig, zastępca prezydenta ds. polityki społecznej i komunalnej.

Krakowianie zdecydują o przyszłości

Ostateczny kierunek działań i sposób zagospodarowania tzw. Białych Mórz określą mieszkańcy w drodze konsultacji społecznych, które rozpoczną się już we wrześniu, a zakończą w listopadzie br. W ramach konsultacji organizowane będą spacery badawcze i prace warsztatowe z udziałem ekspertów.

– Pragniemy zaprosić do tego dzieła ekspertów z Uniwersytetu Rolniczego we Wrocławiu, którzy mogliby zaproponować całościową koncepcję zagospodarowania dla  tego obszaru przygotowaną w oparciu o postulaty mieszkańców naszego miasta – wyjaśnia zastępca prezydenta Krajowa Andrzej Kulig.

W ramach konsultacji zapanowano też dyżury ekspertów. Natomiast uwagi i opinie będzie można zgłaszać za pośrednictwem ankiet elektronicznych i papierowych. Szczegółowy harmonogram konsultacji władze miejskie Krakowa ogłoszą w późniejszym terminie.

Wielka przestrzeń spacerowa

Dodajmy, że zgodnie z zapisami planu miejscowego z 2012 r., Białe Morza to ogólnodostępny, otwarty teren zielony z elementami parku i infrastruktury sportowo-rekreacyjnej.

I – co ważne – już obecnie tereny Białych Mórz otwarte są dla mieszkańców. Dojście do nich możliwe jest od strony ul. Totus Tuus (prowadzącej do sanktuarium św. Jana Pawła II).

Funkcjonujące w obecnym kształcie tzw. małe Białe Morza to działka z dziką zieloną roślinnością o powierzchni ok. 18 ha.

– Dokumenty planistyczne precyzują, że teren ten ma być przeznaczony pod zieleń izolacyjną i urządzoną. My natomiast chcemy, aby te obszary zachowały swój naturalny charakter. W miejscu tym znajduje się też psi wybieg, z którego korzystają okoliczni mieszkańcy. I jest to kolejna przesłanka przemawiają za uregulowaniem wyglądu oraz użyteczności tego obszaru – mówi Kulig.

Miało być golfowe pole

Warto wiedzieć, że jednym z wcześniej rozważanych pomysłów na zagospodarowanie części tego terenu była budowa pola golfowego, a pozostała część tej działki miała służyć jako przestrzeń o charakterze rekreacyjno-sportowym.

W 2015 r., po przeprowadzeniu procedury przetargowej, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy tego terenu na okres 30 lat z firmą Golf&Spa Resort. Na mocy umowy miało tam powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców.

Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy, a konkretnie za naruszenie harmonogramu realizacji prac przewidzianych do wykonania, umowę 24 listopada 2020 r. rozwiązano.

Dzierżawca nie przekazał wówczas terenu, w związku z czym Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie skierował sprawę do sądu. Ostatecznie, postępowanie komornicze i przejęcie przez miasto tego obszaru nastąpiło pod koniec 2021 r.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024