Przygotowujemy się na proces rejestracji obywateli Ukrainy. Od poniedziałku wszystkie samorządy w Polsce będą mogły u siebie taki proces przygotowywać. Testy systemów odbywają się od kilku dni, są w to również zaangażowane samorządy – zapowiedział Paweł Szefernaker. Samorządy otrzymają 4 tys. dodatkowych czytników do odbierania linii papilarnych. 

 

“Dążymy do tego, by sprzętu do rejestracji było jak najwięcej. By były mobilne punkty, żeby dany urząd mógł wysłać urzędników do tych miejsc, gdzie przebywają duże grupy Ukraińców i w miejscach noclegowych przeprowadzić rejestrację w polskim systemie PESEL” – powiedział Paweł Szefernaker.

Kto sfinansuje działania samorządów?

Pieniądze na działania związane z uchodźcami nie są problemem; samorządy otrzymają je tuż po wejściu w życie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy – zapowiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

“Działania samorządów będą sfinansowane z budżetu państwa. Od pierwszego dnia wojny wojewodowie gwarantowali samorządom, że te środki będą” – zapewnił Paweł Szefernaker. Przypomniał, ze 24 lutego premier Mateusz Morawiecki uruchomił rezerwę na kilkadziesiąt mln zł, a dziś uruchomiono kolejną na 45 mln zł.

Szefernaker podziękował wszystkim samorządowcom, którzy aktywnie włączyli się w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Podkreślił, że w tym przedsięwzięciu kluczową kwestią jest koordynacja działań. Zapewnił, że państwo robi wszystko, by ta koordynacja była jak najlepsza.

“Bardzo dziękuję za to, że potrafimy w tych sprawach się zjednoczyć, potrafimy działać ponad politycznymi podziałami. Od samego początku wielokrotnie już się spotykaliśmy, jako komisja wspólna rządu i samorządu; te spotkania odbywają się praktycznie co drugi dzień. Efektem tych spotkań również było przygotowanie ustawy pomocowej – jestem przekonany, że ta ustawa w 99 proc. została napisana wspólnie przez rząd i samorząd” – powiedział.

Zapewnił, że zna pojawiające się w mediach informacje o braku w wielu miejscach koordynacji działań.

“Gwarantuję państwu, że rząd też robi wszystko, co może. Gwarantuję również, że na tych płaszczyznach, gdzie państwo uważają, że coś jest nieskoordynowane, są plany, aby bez zbędnej zwłoki to skoordynować” – powiedział Szefernaker.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że państwo tak szybko, jak to będzie możliwe rozliczy się z samorządami, które poniosły koszty w związku z pomocą uchodźcom.

“Słyszę w mediach, że państwo nie płaci za to co robią samorządy od dwóch tygodni. Szanowni państwo – bądźcie uczciwi. Prawdopodobnie w niedzielę wchodzi ustawa, która daje parę miliardów złotych; od poniedziałku, wtorku wszystkie zobowiązania zostaną dotrzymane, umowy uregulowane. Wojewodowie wszystkich umów dotrzymają. Od początku mówiliśmy, że gdy tylko ustawa wejdzie w życie – wszystko rozstrzygniemy” – powiedział.

“Poprosiłem premiera, by uruchomił dodatkową rezerwę, ona została dziś w nocy uruchomiona, na niecierpiące zwłoki sprawy w największych województwach, które przyjmują uchodźców. Dzisiaj, jutro wojewodowie będą tam wypłacać środki tym podmiotom, które podjęły najwięcej działań, aby już państwo mieli te pieniądze. Proszę uwierzyć: środki nie są w tej chwili problemem – otrzymacie je jak najszybciej po wejściu w życie ustawy” – dodał.

Podkreślił też, że “od pierwszego dnia działań wojennych w Ukrainie są przygotowywane miejsca noclegowe. Wszystkie instytucje rządowe wskazują miejsca im podległe, które można udostępnić dla uchodźców uciekających przed wojną.”

Wsparcie Policji i PSP

“Policja zabezpiecza wszystkie miejsca, gdzie znajduje się wiele osób, reaguje na bieżąco. Sprawdza osoby, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, bo mamy świadomość, że w czasie wojny mogą się pojawiać również niebezpieczne incydenty” – mówił wiceminister MSWiA.

“Bardzo często w opinii publicznej pojawia się kwestia dworców. Jest decyzja o tym, że już na wszystkich dworcach w miastach wojewódzkich w Polsce przejmuje koordynację Państwowa Straż Pożarna” – zapewnił Szefernaker. Dodał też, że strażacy OSP, a także aspiranci ze szkół pożarniczych będą tam wspierać Państwową Straż Pożarną w działaniach. “Musi być koordynacja, żeby nie było zarzutów, tak jak w niektórych miejscach się pojawiły, że brakuje tej koordynacji” – powiedział. Dodał, że “jeżeli gdziekolwiek popełniono błędy, są wyciągane wnioski”. “Państwowa Straż Pożarna będzie na wszystkich dworcach wojewódzkich w Polsce koordynowała te działania” – zapewnił.

Szerszy dostęp do bazy noclegowej dla samorządów 

“Na prośbę samorządów, w najbliższych dniach, włodarze miast otrzymają dostęp do szerszej bazy miejsc noclegowych, który posiadają wojewodowie – my się do tej prośby dostosowujemy, by działać razem, wspólnie jak jedna drużyna.” – powiedział Paweł Szefernaker dodał “Mamy bardzo dużą rezerwę miejsc w mniejszych miejscowościach, ale nie zawsze jest chęć uchodźców, by tam trafić, dlatego namawiamy.”

Co z transportem uchodźców?

Paweł Szefernaker zapewniż, że “rząd organizuje we współpracy z samorządami i spółami kolejowymi transport zarówno do dużych, jak i mniejszych miast.”

“Autokary z całego kraju jadą na granicę i tam zgodnie z systemem przyjętym przez wojewodów, uchodźcy z Ukrainy mogą udać się w dalszą podróż po Polsce. To jest 1300 autokarów przygotowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej oraz wynajętych od prywatnych firm.” – wyjaśnił wiceminister i zapewnił, że “koordynacja jest po stronie państwa – jesteśmy w stanie w każdej chwili przetransportować dowolną liczbę osób, która się pojawi w danym punkcie i jest gotowa jechać do miejsca stałego zamieszkania na terenie Polski.”

Czym jest “system sztafetowy”?

Wiceszef MSWiA podkreślił, że obecnie kluczowym wyzwaniem jest kwestia transportu przybyszów z Ukrainy do innych państw.

“Wielu naszych gości chce jechać na Zachód, dlatego czeka na dworcach. To dlatego te dworce są tak dużym problemem, tworzy się tam chaos – ci ludzie nie chcą opuszczać dworców, czekają na transport. Wczoraj minister Mariusz Kamiński spotkał się ze swoimi odpowiednikami z Francji i Niemiec; od dzisiejszej nocy zostały wdrożone działania. PKP organizuje na ten weekend specjalne pociągi do największych miast w Polsce, które pojadą na zachód Europy” – powiedział.

“Przygotowaliśmy z naszymi partnerami z Zachodu tzw. „system sztafetowy”. Wszyscy, którzy będą dojeżdżali do Warszawy, czy do Krakowa oraz ci, którzy już są w punktach recepcyjnych, będą mogli udać się autobusami lub pociągami specjalnymi na Zachód.” – wyjaśnił Paweł Szefernaker.

Podkreślił, że państwo polskie musi zapewnić chcącym wyjechać z naszego kraju “godny transport”.

“To jest w tej chwili organizowane. W moim przekonaniu, dzięki temu w dużych miastach znacząco zostaną odciążone punkty (obsługujące uchodźców). Mamy przykład jednego z punktów w Warszawie, gdzie został zorganizowany transport dla takich osób, gdzie został podany jeden kierunek w Europie. Dziś w nocy na wyjazd zapisało się w tym punkcie 2,5 tys. osób” – powiedział.

Jak dodał, w nocy wyjechało 60 autokarów – pasażerowie są już w drodze do miejsc docelowych.

 


Sejm uchwalił ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy


 

Czytaj więcej

Skomentuj