– Pracujemy nad szeregiem rozwiązań i jesteśmy tutaj w dialogu z branżą w sprawie różnych rozwiązań, mających na celu ograniczenie udziału opakowań w strumieniu odpadów, czyli nad rozszerzoną odpowiedzialnością producenta – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
– Chcemy doprowadzić do tego, żeby producent był skonfrontowany z ekonomicznym wyborem – czy jest gotów płacić więcej za bardziej złożone, mniej ekologiczne, gorzej nadające się do selektywnej zbiórki opakowanie, czy też będzie szedł w kierunku ekoprojektowania. Wówczas to opakowanie będzie bardziej przyjazne procesowi segregacji, bardziej przyjazne środowisku, a co za tym idzie, producent poniesie mniejszy koszt takiego opakowania. Chcemy, aby rozszerzona odpowiedzialność producenta przyniosła też korzyść gospodarce komunalnej i nam wszystkim – wyjaśnia minister.
Kilka dni temu kancelaria premiera opublikowała w wykazie prac wpis dotyczący wprowadzenia w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań. To oznacza, że już wkrótce światło dzienne ujrzy długo wyczekiwany projekt ustawy.
– Mamy w planach także szereg zmian, które będą dyskutowane z sektorem w ramach pakietu odpadowego programu „Czystość Plus” – uzupełnia Michał Kurtyka. – W systemie gospodarki odpadami będziemy zmierzać do zmian, które przyniosą oczekiwany oddech dla gmin i dla gospodarstw domowych, ale też otworzą nowe możliwości technologiczne przed firmami, które funkcjonują na rynku – dodaje minister.
Więcej o aktualnych problemach i przyszłości zakładów mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów będzie mowa 18-19 maja podczas konferencji Abrys: mbp.abrys.pl
Komentarz #153889 dodany 2021-05-10 12:14:14
ile lat będziemy czekać na ROP, przecież można uchwalić tej nocy