Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Przy szkołach i przedszkolach w Białymstoku powstaną łąki kwietne

Przy szkołach i przedszkolach w Białymstoku powstaną łąki kwietne
PAP
12.05.2021, o godz. 10:50
czas czytania: około 2 minut
1

Przy dwudziestu placówkach edukacyjnych: szkołach i przedszkolach w Białymstoku powstaną łąki kwietne - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Powstanie łącznie około tysiąca metrów kwadratowych łąk: wielokwiatowych, słonecznikowych, z roślinami miododajnymi, także specjalnymi dla motyli.

Łąki powstają na skrawkach terenów zielonych. We wtorek przygotowane wcześniej nasiona wysiewali – na inauguracji akcji – podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych przy ul. Krakowskiej według instruktażu pracownika departamentu gospodarki komunalnej urzędu miejskiego.

To pilotażowa akcja z placówkami edukacyjnymi. “Zobaczymy jak się ten projekt przyjmie” – powiedział prezydent. Dodał, że łąki przy szkołach to niejako kontynuacja projektu łąk kwietnych w mieście, które cieszą się dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony mieszkańców. “Dlatego też rozszerzamy ten projekt” – mówił prezydent.

Dyrektor Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczych Dorota Rodziewicz powiedziała, że łąka kwietna wpisuje się w działania tej placówki.

“Dzieci wybrały łąkę wielokwiatową (…) mogą poznawać różne rodzaje kwiatów” – powiedziała Rodziewicz. Zwróciła uwagę, że łąka jest zaprojektowana tak, aby mogło podjechać w to miejsce dziecko poruszające się na wózku inwalidzkim. Pomiędzy dwoma pasami łąki jest trawnik, na który można wjechać wózkiem.

Dodała, że łąka sprawi na pewno dużo radości i dzieciom i nauczycielom, także okolicznym mieszkańcom, bo powstanie “ładny, kolorowy kawałek świata”. Podkreśliła, że kwiaty: zapachy, kolory są ważne w terapii podopiecznych, w nauce poznawania świata, to też okazja do nauki szacunku do przyrody, a placówka realizuje różne projekty ekologiczne.

Na łące przy ul. Krakowskiej zasiano np. nasiona kwiatów polnych: maku polnego, kalifornijskiego, lnu, chabrów.

Utworzenie 20 łąk przy szkołach i przedszkolach będzie kosztować 8 tys. zł – poinformował prezydent Truskolaski. W tym sezonie w Białymstoku jest 6,5 ha łąk kwietnych – podała PAP rzeczniczka prezydenta miasta Urszula Boublej.

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


Barbara

Komentarz #161373 dodany 2021-07-22 08:55:12

Doskonały pomysł. A gdyby tak jeszcze sadzić lasy między blokami? Choćby kilka sosen? Już zazdroszczę mieszkańcom Białegostoku codziennych cudnych wrażeń na widok kwitnących łąk. W Warszawie pewnie długo nie doczekam się takiej atrakcji. Gdy tylko jakiś kwiat pokaże się na trawniku pod oknem, natychmiast jest skoszony. Masakra!

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024