1 / 4

Do końca maja powstanie w Gdańsku siedem nowych łąk kwietnych. Ich łączna powierzchnia wyniesie blisko 3 tys. metrów kwadratowych. Koszt przygotowania i wysiewu tych łąk to w sumie 42,7 tys. zł – poinformował Gdański Zarząd Dróg i Zieleni.

Łąki kwietne, oprócz ciekawych walorów wizualnych, wzbogacają ekosystem, będąc miejscem o szerokiej bioróżnorodności. Przyczyniają się one również do zwiększenia poziomu tlenu w miastach oraz wilgotności powietrza. Dają pożywienie i schronienie dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Rośliny łąkowe mają dłuższy i bardziej rozwinięty system korzeniowy niż trawa. Dzięki temu podczas deszczy, nawet tych bardzo ulewnych, absorbują dużo więcej wody, którą wykorzystują w okresach bezdeszczowych, przez co nie wymagają podlewania. Nie trzeba ich regularnie kosić, nawozić.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan, w tym sezonie przybędzie na terenie miasta kolejnych 7 łąk kwietnych. Ich łączna powierzchnia wyniesie prawie 3 tysiące metrów kwadratowych. Powstaną one na terenach zielonych przy ulicach: Matejki, Focha, Platynowej, Goplańskiej, Jaśkowa Dolina, Słowackiego i w Parku Uphagena.

– W trzech lokalizacjach łąki są już przygotowane. Tereny zielone przy ul. Słowackiego i Jaśkowa Dolina zostały wysiane kompozycjami stworzonymi z kilkudziesięciu gatunków roślin. Dzięki zastosowaniu mieszanek skomponowanych z wieloletnich gatunków w tych miejscach efekty kolorowej łąki będziemy mogli podziwiać przez wiele lat, a obecne w składzie również nasiona roślin jednorocznych dadzą kwiaty już tego lata – przekazała Kiljan.

Jak dodała, w Parku Uphagena przygotowano łąkę jednoroczną. -Już za kilka tygodni w tym miejscu będziemy mogli podziwiać atrakcyjne wizualnie łany kwiatów z całego świata. Dla uzyskania niepowtarzalnej kompozycji ozdobnej poletko w parku będzie miało kształt fali. Kwiaty na tej łące będą kwitły szybko, co za tym idzie stanowić będą ważne źródło pożywienia dla zapylaczy – wyjaśniła.

W pozostałych czterech lokalizacjach trwają jeszcze prace polegające na przygotowaniu terenu pod nasadzenia.

Magdalena Kiljan powiedziała PAP, że koszt przygotowania i wysiewu 7 nowych łąk to w sumie 42,7 tys. zł.

W poprzednich latach łąki kwietne utworzono vis a vis Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, na polanie w Parku Reagana w pobliżu ul. Piastowskiej oraz w rejonie przejścia przez torowisko przy ul. Gościnnej. Można je również podziwiać w Parku im. Ronalda Reagana, w Parku im. Jana Pawła II, w Parku Millenium na Zaspie, a także w Parku nad Opływem Motławy.

Łączna powierzchnia łąk kwietnych w Gdańsku wyniesie tego lata ponad 10 tys. metrów kwadratowych. (PAP)

Czytaj więcej

Skomentuj