Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Łąki w mieście nadal nieskoszone - celowo

Łąki w mieście nadal nieskoszone - celowo
jw
29.10.2019, o godz. 9:29
czas czytania: około 2 minut
0

Łąki kwietne, oprócz funkcji estetycznej, pełnią przede wszystkim rolę ekologiczno-przyrodniczą. Dlatego nie zostały do tej pory skoszone. Można skorzystać z okazji i zebrać nasiona, jednocześnie zachowując zasady bezpieczeństwa i porządku na terenie łąk.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

STIHL baner 1B [04.09 – 31.10.23]

Białostockie łąki kwietne i słonecznikowe pola przez cały letni sezon cieszyły oczy białostoczan i turystów odwiedzających miasto. Teraz, na przełomie jesieni i zimy, na pierwszy plan wysuwają się ich inne niż estetyczne walory. Łąki i słoneczniki ze względów ekologicznych nie są obecnie wykaszane.

– Teraz, kiedy mają nasiona, stały się naturalną stołówką dla ptaków żyjących w mieście i w okolicach, dlatego ich nie kosimy. Zapraszamy też białostoczan, by skorzystali z możliwości zebrania nasion roślin, tworzących białostockie pola i łąki. Na wiosnę będą mogli je wysiać w swoich ogródkach i na działkach – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Pierwsze łąki kwietne w pasach drogowych ulic i na działkach gminnych Białegostoku powstały w tym roku na powierzchni 5,5 ha. Utworzono je z gatunków roślin wieloletnich (bylinowych) z wsiewką gatunków jednorocznych.

Łąki znacząco wpłynęły na estetykę miasta. Przełamały monotonię krajobrazu przestrzeni miejskiej, poprawiły byt owadów i innych organizmów zasiedlających tereny miejskie.

Tworzenie łąk kwietnych w pasach drogowych wpłynęło korzystnie na bioróżnorodność. Łąki zwiększyły bazę pokarmową dla owadów zapylających (np. trzmieli i pszczół), ograniczają również skutki zanieczyszczenia powietrza, mają wpływ na miejscowe łagodzenie mikroklimatu – w tym pozytywne oddziaływanie na ograniczenie negatywnych skutków tzw. wysp ciepła.

Chronią także teren przed nadmiernym parowaniem poprzez gromadzenie i zatrzymywanie wilgoci pochodzącej ze źródeł naturalnych. W przyszłym sezonie letnim łąk kwietnych będzie w Białymstoku jeszcze więcej, niż w tym roku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023