– Odrestaurowane studnie z wypływającą z nich wodą, wiata rekreacyjna, miejsce na ognisko oraz tężnia solankowa – tak właśnie zmieniło się to wyjątkowe miejsce, z którego cieszą się i chętnie korzystają mieszkańcy naszego miasta i turyści – mówi Ewa Bończak z Urzędu Miasta i Gminy Lesko.
Powrót do dawnej świetności
Obecnie, zrealizowana inwestycja nawiązuje do historii Leska, gdzie przed I wojną światową istniał w punkt zdrojowy, a po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości (w latach 1918-1939), powstał niewielki zakład przyrodniczy.
Przez długi czas pozostałością po dawnych urządzeniach były ocembrowane studnie sześciu źródeł, figurka Matki Boskiej z napisem “Uzdrowienie chorych” oraz kamień upamiętniający śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego.
W związku z tym, że z czasem miejsca związane z dawną uzdrowiskową infrastrukturą uległy zniszczeniu, a inicjatywa związana z powrotem do tych tradycji cieszyła się przychylnością mieszkańców, w ubiegłym roku burmistrz Leska Adam Snarski podjął decyzję o odrestaurowaniu źródełek.
Studnie, tężnia i wiata
W efekcie, projektem i realizacją prac zajęli się lokalni przedsiębiorcy, a miasto zadbało m.in. o „ukwiecenie miejsca”.
W ramach inwestycji odnowiono miejscowe studnie. Powstała tam także wiata rekreacyjna, miejsce na ognisko i tężnia solankowa. Tężnia tworzy korzystny mikroklimat, który wspomaga profilaktykę i leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, nadciśnienia tętniczego i alergii.
Prezent na 550. rocznicę praw miejskich
Dodajmy, że w tym roku Lesko obchodzi również 550. rocznicę nadania praw miejskich, a związane z tym uroczystości będą kontynuowane w kolejnych tygodniach.
Komentarze (0)