Lista inwestycji w spalarnie odpadów przesunięta o pół roku

Lista inwestycji w spalarnie odpadów przesunięta o pół roku
dom
30.03.2020, o godz. 15:05
czas czytania: około 1 minuty
1

Do końca grudnia, a nie lipca, jak zakładano pierwotnie, będzie miało czas Ministerstwo Klimatu na przedstawienie nowej listy zakładów termicznego przekształcania odpadów w Polsce.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Zmianę wprowadza uchwalona w sobotę rano tzw. ustawa pomocowa, której przepisy mają łagodzić negatywne skutki epidemii rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Rozporządzenie określające listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych lub odpadów pochodzących z ich przetwarzania, miało zostać wydane po raz pierwszy do 31 lipca 2020 r. Termin ten wydłużono w obecnej sytuacji do 31 grudnia. Jak argumentuje MK, wynika to z konieczności pozyskania kompletnych danych dotyczących mocy przerobowych istniejących ITPOK-ów.

W przypadku braku na obszarze województwa technicznych i organizacyjnych możliwości unieszkodliwiania odpadów medycznych o właściwościach zakaźnych, wytworzonych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zgodnie z obowiązującymi przepisami, wojewoda może wydać, w  drodze decyzji administracyjnej, polecenie dotyczące gospodarowania tymi odpadami podmiotom, o których mowa w art. 11 ust. 1 i 2., czyli m.in. samorządom.

Spalarnie odpadów. Kilkanaście wniosków o budowę w jednym województwie

W przypadku odpadów komunalnych polecenie wojewody może także dotyczyć przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych do innych instalacji niż instalacje komunalne zapewniające przetwarzanie, a także do składowania  lub termicznego przekształcania bez wstępnych procesów przetwarzania.

Wojewoda może, w drodze zarządzenia, zmienić lub wyłączyć wymagania dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych, określone w regulaminie utrzymania czystości i porządku w gminie. Zmiana ustawowa upoważnia wojewodów do wydawania decyzji o zawieszeniu selektywnego zbierania odpadów lub spalania i składowania bez przeprowadzenia wstępnych procesów odzysku.

Firmy komunalne a koronawirus. Warsztaty online już wkrótce

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3b ODPADY (odpady budowlane) 25.11.24-13.01.25

Komentarze (1)


Piecowy

Komentarz #49778 dodany 2020-03-30 18:58:16

Czy ministerstwo potrzebuje, aż dodatkowe 6 miesięcy by policzyć przepustowość istniejących spalarni? Pomogę... Poznań - było 210 000 ton ma być 250 000 ton Kraków - było 220 000 ton ma być 245 000 ton Bydgoszcz - 180 000 ton Szczecin - 150 000 ton Białystok - 120 000 ton Rzeszów - 100 000 ton Konin - 94 000 ton Warszawa - 40 000 ton Jest jeszcze Zabrze z możliwością współspalania z węglem do 250 000 ton odpadów. Zapewne powód przesunięcia w czasie powstania finalnej listy spalarni ministra jest związany z ilością chętnych i braku kryteriów wyboru spalarni na listę. Z jednego województwa jest 24 chętnych, a województw mamy 16. Zapewne ministerstwo otrzymało ponad 100 zgłoszeń i nie wiedzą co z tym zrobić. Dodatkowo sami sobie nałożyli jedyny na świecie limit odpadów do spalenia w wysokości 30% i mają problem. Przekładanie tego w czasie nic nie zmieni. Prostym rozwiązaniem jest zniesienie limitu i dopuszczenie wszystkich. Jak się z 10% tych chętnych instalacji wybuduje to będzie sukces. Rynek sam to zweryfikuje.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024