Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Firmy komunalne a koronawirus. Warsztaty online już wkrótce

Firmy komunalne a koronawirus. Warsztaty online już wkrótce
Barbara Krawczyk
30.03.2020, o godz. 15:52
czas czytania: około 3 minut
0

Spółki komunalne w obliczu zagrożenia koronawirusem - wybrane rozwiązania tzw. tarczy antykryzysowej na tle dotychczasowego stanu prawnego to tytuł warsztatów, które odbędą się 6 kwietnia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Już w poniedziałek, 6 kwietnia odbędzie się webinarium skierowane do menedżerów spółek komunalnych poświęcone wyjątkowej sytuacji, w jakiej znalazły się te przedsiębiorstwa w wyniku pandemii koronawirusa COVID-19.

Warsztaty poprowadzi zespół prawników Kancelarii Radców Prawnych Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy sp. k. Organizatorem jest redakcja miesięcznika „Przegląd Komunalny”.

Firmy komunalne w sytuacji wyjątkowej

W pierwszej części Jędrzej Jerzmanowski, radca prawny, Wspólnik Kancelarii Zygmunt Jerzmanowski i Wspólnicy zaprezentuje pierwsze reakcje spółek komunalnych na zagrożenie koronawirusem.

Następnie przedstawione zostaną zmiany w organizacji pracy i funkcjonowania zakładów i obiektów. Podczas wydarzenia będzie się można zapoznać również ze zmianami w Kodeksie spółek handlowych, np. z zasadami zdalnego procedowania na zgromadzeniach wspólników, radach nadzorczych i w zarządzie.

Uczestnicy poznają też wpływ COVID-19 na wykonywanie zamówień publicznych. Zostaną zaprezentowane nowe obowiązki, które nałożono na zamawiających i wykonawców w zamówieniach publicznych.

Ponadto omówione zostaną kluczowe problemy z zakresu prawa pracy, m.in. niedopuszczenie do pracy z uwagi na zagrożenie koronawirusem, polecenie wykorzystania zaległego urlopu, brak badań okresowych. Podczas warsztatów zostaną też pokazane inne rozwiązania tarczy antykryzysowej wspierające przedsiębiorców.

Tarcza antykryzysowa

Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa. Posłowie przyjęli tzw. tarczę antykryzysową w nocy z 27 na 28 marca.

Jednak Sejm ponownie musiał zająć się tarczą antykryzysową, rozpatrując poprawki przyjęte w Senacie. Senatorowie zagłosowali 30 marca za wprowadzeniem ponad 100 zmian w projekcie trzech ustaw. Kontrowersyjne zapisy dotyczyły głównie zmian w kodeksie wyborczym, które wpisano w pakiecie. Ostatecznie dzień później Prezydent RP Andrzej Duda podpisał przyjęte przez Sejm ustawy, składające się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość przepisów zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia.

Na tarczę antykryzysową składają się ustawy:

  • o zmianie niektórych ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,
  • rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,
  • o zmianie ustawy o systemie instytucji rozwoju; rozszerzająca kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju, tak by mógł sprawniej wspierać przedsiębiorców w związku z epidemią koronawirusa.
  • wspierająca firmy w związku z epidemią koronawirusa.

Pakiet antykryzysowy opiera się na pięciu filarach: bezpieczeństwo pracowników o wartości 30 mld zł, finansowanie przedsiębiorstw o wartości 74 mld zł, ochrona zdrowia o wartości 7,5 mld zł, wzmocnienie systemu finansowego  o wartości 70,3 mld zł, program inwestycji publicznych  o wartości 30 mld zł.

Projekty składające się na tzw. tarczę antykryzysową przygotowane zostały m.in. przez resorty: rozwoju, finansów oraz rodziny, pracy i polityki społecznej. Według rządu, wartość pakietu to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024