1500 nowych i zmodernizowanych latarni pojawi się na łódzkich ulicach jeszcze w tym roku.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Łodzi planuje w tym roku ustawić 119 nowych słupów i 157 stylizowanych opraw w ramach rewitalizacji łódzkiego parku Poniatowskiego. Koszt tej inwestycji to 939 tys. zł.

W ramach Budżetu Obywatelskiego powstanie też nowe oświetlenie (ok. 70 latarni) w parku Sielanka (515 tys. zł). – Nowe latarnie instalowane w parkach są LED-owe, a więc energooszczędne, natomiast w miejscach, gdzie trudno jest doprowadzić zasilanie, bądź jest to zbyt kosztowne, instalowane są latarnie solarne – mówi Beata Jędrusiak, zastępca dyrektora ZZM w Łodzi.

Łódzki magistrat zarządza 10 700 latarniami, z czego ok. 30 proc. z nich jest już energooszczędna. W ciągu ostatnich 10 lat liczba latarni ulicznych w Łodzi wzrosła o 5 tys. Dzięki tym inwestycjom na łódzkich ulicach jest jaśniej i bezpieczniej, a jednocześnie obniżane są koszty oświetlenia.

Dodatkowo podczas inwestycji drogowych miasto odkupuje latarnie od PGE, co również przyczynia się do obniżenia kosztów oświetlenia. Od 2015 r. zakupem energii elektrycznej zajmuje się Łódzka Grupa Zakupowa. – Dzięki takiej formie zakupów gmina zaoszczędziła na kosztach energii ok. 30 mln. zł – twierdzi Małgorzata Gajecka, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Wielka szkoda, że nie podaliście więcej ważnych nawet istotniejszych ingormacj. Np: ile wynosi koszt roczny oświetlenia tych 10tyś latarni. Jakie są oszczędności z tych 30% energooszczędnych i ile jest jeszcze nieodkupionych latarni od PGE i też jakie szacunkowe wyjdą z tego oszczędności. Wszystkie te pominięte wiadomości są bardzo istotne ponieważ nie wiemy ile jeszcze możemy zaoszczędzić co skótkóje tym a) wpływa mało projektów do budżetu obywatelskiego na temat wymiany latarni w różnych rejonach Łodzi b) wśród ludzi nie jest to popularny temat więc nie głosują na temat takich projektów. Naprawdę zrobiliście kawał dobrej roboty, ale niestety zapomnieliście o istotnych i ważnych informacjach. A kto jak nie wy może popularyzować takie projekty?

Skomentuj