Tanio, ekologicznie i na zielone inwestycje
– Pilotażowo przystępujemy do procedury zawarcia kontraktu cPPA, który skojarzy wytwórcę zielonej energii z naszym miastem jako odbiorcą. W pierwszym kroku planujemy zakupić część wolumenu – mowa o 15 GWh energii, które mogłyby pochodzić z odpowiedniego miksu energii z farmy fotowoltaicznej i farmy wiatrakowej – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
Jak wyjaśnił dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi Maciej Riemer, Łódzka Grupa Zakupowa, w ramach której Łódź i jej miasta satelitarne dokonują zakupów energii, zużywa 250 GWh energii rocznie.
– Chcielibyśmy w pierwszym podejściu, jako pionierski samorząd, zakontraktować 15 GWh zielonej energii w umowie opiewającej na wiele lat do przodu. Zobaczymy, jakie będą warunki rynkowe, to będzie minimum 8 lat, może dłużej, ale dzięki temu ta energia będzie nie tylko zielona, ale również tańsza – nawet o połowę względem tego, co dzisiaj uzyskujemy z przetargu na energię czarną, czyli tą szkodliwą. Mamy dwa cele: kupować energię zieloną i energię tańszą dla naszych jednostek, a to oznacza więcej środków na to, co lubimy najbardziej, czyli zieleń i inwestycje – wyjaśniał Riemer.
Riemer przypomniał, że ustawa o zamówieniach publicznych obowiązuje także przy zakupach energii, przed zawarciem umowy PPA, stosowanej głównie w przedsiębiorstwach prywatnych, a łódzki samorząd czeka długa droga prawno-formalna. Jak mówił, po zawarciu kontraktu i jego uruchomieniu prąd z OZE trafiłby bezpośrednio od wytwórcy do 5 tys. punktów poboru energii jednostek miejskich.
Pewni odbiorcy dla wytwórców
Według Fundacji RE-Source Poland Hub wprowadzenie cPPA do jednostek samorządu terytorialnego może znacząco przyczynić się do stabilizacji cen energii oraz wspierać rozwój lokalnych źródeł OZE, co przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak i ekonomiczne – cPPA oferują długoterminową stabilność cen energii, niezależną od wahań rynku oraz sytuacji geopolitycznej, co ma szczególne znaczenie w obecnych realiach.
– Ułatwienie procesu zawierania umów cPPA przez jednostki samorządu terytorialnego może stać się game changerem na drodze do zielonych innowacji. Konieczne jest nie tylko edukowanie, czym są cPPA i dlaczego te umowy mogą być korzystne dla samorządów, ale także pokazanie branży OZE, że tego typu umowy zawierane pomiędzy wytwórcami OZE a jednostkami samorządu terytorialnego są dla nich bardzo korzystne, bo zamawiający publiczni to wiarygodni i pewni odbiorcy – podkreślił wiceprezes Fundacji RE-Source Poland Hub Szymon Kowalski.
W opinii Kowalskiego do niedawna na rynku nie było dość energii z OZE, aby obsłużyć np. tak dużą grupę zakupową jak łódzka. W tej chwili jest to już możliwe, bo w ostatnich latach ilość wytworzonej zielonej znacząco wzrosła. “Z powodu długości trwania i stabilności kontrakty z samorządami są na tyle interesujące dla podmiotów prywatnych, czyli wytwórców energii, że mogą oni zaoferować korzystniejsze stawki, aniżeli te, które są dostępne z sieci taryfowej” – zauważył.
Podkreślił też, że sam proces przygotowania do podpisania umowy PPA może trwać do 1,5 roku.
Komentarze (0)