Reklama

ad1a KGO kompleksowa 2026 [17.06.-02.09.26]

Łódź. Na ulice miasta wyjedzie autobus dla bezdomnych i potrzebujących

Łódź. Na ulice miasta wyjedzie autobus dla bezdomnych i potrzebujących Urząd Miasta w Łodzi
KP/PAP
01.12.2025, o godz. 13:49
czas czytania: około 3 minut
0

Autobus dla bezdomnych i potrzebujących, w którym można zjeść ciepły posiłek i uzyskać podstawową pomoc, wyruszy na ulice Łodzi w poniedziałek wieczorem. To 22. sezon kursowania pojazdu, w którym poprzedniej zimy ze wsparcia korzystało każdej nocy średnio 150 osób.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1b ECOMONDO [01.06-30.06.26]

Autobus, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie kursował od 1 grudnia do 15 marca. O godz. 21 będzie wyruszał spod Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn przy ul. Nowe Sady 17. Następnie zatrzyma się na pięciu przystankach: Dworzec Łódź-Kaliska od strony al. Unii Lubelskiej – około godz. 21.30, pl. Barlickiego od strony ul. Małej – godz. 22.30, Bałucki Rynek – między ul. Zgierską a ul. Łagiewnicką – godz. 23, rejon skrzyżowania ul. Przybyszewskiego i Tatrzańskiej – godz. 23.30 oraz okolice Dworca Łódź-Chojny, przy skrzyżowaniu ul. Rzgowskiej z Dachową – godz. 00.15.

Autobus dojedzie do bezdomnych

Trasa przejazdu uwzględnia miejsca na mapie Łodzi, w których najczęściej gromadzą się bezdomni. Zakończenie kursu jest uzależnione od liczby osób korzystających ze wsparcia.

– Osobom w kryzysie bezdomności udzielamy wsparcia przez cały rok. Pomoc obejmuje m.in. możliwość skorzystania ze schronisk oraz noclegowni, ale również wsparcie finansowe, żywnościowe i rzeczowe. Prowadzimy też działania aktywizujące społecznie. Ale jesień i zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych, dlatego istotne jest dodatkowe wsparcie – podkreślił dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi Piotr Kowalski.

Każdy, kto zgłosi się do autobusu, dostanie ciepłą zupę i pieczywo, będzie mógł również napić się herbaty. Posiłki będą przygotowywane codziennie w kuchni schroniska przy ul. Nowe Sady. W realizację akcji są zaangażowani – poza pracownikami Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, które realizuje zadanie na zlecenie MOPS – także mieszkańcy schroniska.

150 osób każdej nocy

– Autobus to wyjątkowa inicjatywa zapoczątkowana przez nas w Łodzi ponad 20 lat temu. Obecnie tego typu działania są realizowane w różnych częściach Polski. Najprostsza metoda wsparcia, jaką jest podanie ciepłego posiłku w zimową noc, okazała się wielką wartością. Mieszkańcy schroniska chętnie angażują się w pomoc drugiemu człowiekowi – zaznaczyła prezes Koła Łódzkiego Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Beata Pancerna-Wujcik.

W autobusie będzie można otrzymać także ciepłą odzież, obuwie oraz koce i kołdry. Jeśli na trasie przejazdu pojawiają się osoby zainteresowane noclegiem, to zostaną odwiezione do noclegowni przy Miejskim Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej.

Poprzedniej zimy z tej formy pomocy korzystało każdej nocy średnio 150 osób. Przez cały sezon wydano łącznie 15 tys. porcji zupy. Na realizację zadania w tym roku Miasto Łódź przekazało 81,7 tys. zł; w przyszłym roku będą to prawie 83 tys. zł.

Ponad 700 bezdomnych w Łodzi

Od poniedziałku, 1 grudnia otwarta zostanie także Świetlica dla Osób Bezdomnych przy al. Piłsudskiego 127. Potrzebujący będą mogli przebywać w niej codziennie w godz. 8 – 16, dostaną też ciepły posiłek i herbatę. Na utrzymanie świetlicy miasto przeznaczyło w tym roku 57,6 tys. zł, w przyszłym – 58,5 tys. zł. W poprzednim sezonie jesienno-zimowym w placówce wydano ponad 5 tys. obiadów. Świetlica będzie działała do 15 marca.

Według ostatniego liczenia, przeprowadzonego w ramach ogólnopolskiej akcji w lutym 2024 r., w Łodzi jest ponad 700 osób w kryzysie bezdomności; do tej grupy zalicza się również przebywających w schroniskach i innych specjalistycznych placówkach.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 KGO kompleksowa 2026 [02.06.-02.09.26]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d odpady z kanalizacji webinar [22.06-14.07.26]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2026