“W obliczu trwających wydarzeń związanych z agresją Rosji przeciwko Ukrainie chcemy jako miasto wesprzeć naszych ukraińskich przyjaciół” – czytamy na stronie Miasta Łódź.

 

Miasto apeluje: “Wszystkie osoby, które mają możliwość udzielenia jakiegokolwiek wsparcia prosimy o kontakt mailowy [email protected] lub telefoniczny 42 638 49 99.”

Dary dla Lwowa

Dary dla Lwowa przyjmuje Urząd Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, budynek B, kancelaria główna, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

W innych godzinach dary można zostawiać na dyżurce Straży Miejskiej w Urzędzie Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104, wejście od strony pl. Komuny Paryskiej.

W sobotę i niedzielę dary można przynosić w godz. 9:00 – 15:00 do Urzędu Miasta Łodzi, lub zostawiać w dyżurce Straży Miejskiej.

Organizatorzy proszą o przynoszenie darów: posegregowanych, w pudełkach, z krótkim opisie co znajduje się w pudełku, najlepiej także w języku ukraińskim.

Rzeczy pierwszej potrzeby: lekarstwa przeciwbólowe, apteczki, termosy, baterie, powerbanki, żywność o długim terminie ważności
Pozostałe artykuły: koce termiczne; śpiwory; poduszki do spania (pokryte folią); materace nowe lub niezniszczone; czyste ubrania w tym: kurtki przeciwdeszczowe, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca; kosmetyki do mycia, mydła, żele, płyny do kąpieli itp., w tym: pasta do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, wkładki higieniczne, pieluchy dla dzieci, pieluchy dla dorosłych; ręczniki papierowe; ręczniki z mikrofibry; zestawy kuchenne wielokrotnego użytku: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki (materiał – silikon lub plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością); środki antyseptyczne/spirytus; maseczki wielokrotnego użytku; maski jednorazowe
woda, żywność do szybkiego gotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, konserwy, makaron, płatki do szybkiego gotowania; zapałki, baterie, zapalniczki; świece.

Łódzkie Centrum Wielokulturowe

Łódzkie Centrum Wielokulturowe przypomina, że osoby potrzebujące pomocy prawnej, psychologicznej, czy jakiejkolwiek innej związanej z pobytem w Polsce mogą kontaktować się z centrum przez e-mail: [email protected]

Łódź zapewni wsparcie terapeutyczne

“W obecnej sytuacji potrzebujemy jeszcze bardziej zabrać o emocje dzieci z Ukrainy ich rodzin mieszkających w naszym mieście” – czytamy w komunikacie.

“Jeśli jesteś rodzicem z Ukrainy skontaktuj się z nami jeśli Ty i/lub Twoje dziecko:
– odczuwacie lęk związany z wojną
– pojawiają się pytania „Co z nami będzie”
– pojawia się bezsenność, negatywne myśli
– zauważasz brak apetytu, moczenie się, agresję
– nie wiesz jak przekazać dziecku informacje związane z sytuacją na Ukrainie” – zachęcają organizatorzy.

W najbliższych tygodniach odbędą się spotkania grupowe dla dzieci oraz rodziców.
Spotkania poprowadzi Anna Piaseczna – terapeutka pracująca z emocjami i traumami. Wspiera rozwój dzieci dwujęzycznych i wielokulturowych. Justyna Herman – terapeutka. Prowadzi terapię z dziećmi przez zabawę. Kontakt telefoniczny: 733-920-200.

Bezpłatna pomoc prawna

Z uwagi na nadzwyczajną sytuację jaka aktualnie ma miejsce na Ukrainie adwokaci Izby Łódzkiej zdecydowali się rozpocząć akcję bezpłatnej pomocy prawnej na rzecz osób poszkodowanych. Osoby chcące skorzystać z pomocy proszone są o wysyłanie zgłoszeń mailowo pod adres: [email protected] lub telefonicznie prosimy kontaktować się z wybranymi adwokatami z listy udostępnionej tutaj: Bezpłatna pomoc prawna w Łodzi – lista adwokatów

Radcowie Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi solidarni z Ukrainą

“Wobec niczym nieuzasadnionej agresji i związanymi z nią ludzkimi dramatami naszych sąsiadów, nie możemy pozostać bierni. Słowa otuchy i wsparcia płyną dla obywateli Ukrainy z każdej strony. Także i my, jako członkowie samorządu zawodu zaufania publicznego, chcielibyśmy wesprzeć naszych sąsiadów w tym okrutnym czasie nie tylko myślami. Dlatego każdy obywatel Ukrainy będący w potrzebie, w związku z zaistniała sytuacją, może zwrócić się o bezpłatną pomoc prawną.” – informuje Izba Radców Prawnych w Łodzi.
Osoby potrzebujące pomocy prosimy o kontakt z Biurem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Łodzi pod numerem +48 42 6748 816 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

Pomoc od Fundacji “Dom w Łodzi”

Fundacja „Dom w Łodzi” jest w gotowa do udzielenia wsparcia – szczególnie dzieciom z domów dziecka i rodzinom dzieci z niepełnosprawnościami.

“Jeśli wiesz o trudnej sytuacji i potrzebach dzieci przebywających w placówkach wychowawczych na terenie Ukrainy – daj nam znać. Jesteśmy gotowi do zaangażowania się w pomoc. Jeśli jesteś rodzicem dziecka z niepełnosprawnością i przyjechałeś do Łodzi – możesz liczyć na nasze wsparcie.” – informuje fundacja.

Fundacja może pomóc: w zorganizowaniu noclegów dla kilku rodzin w domach jej pracowników i przyjaciół; w zorganizowaniu zbiórki rzeczy – konkretnych produktów, odpowiadających na bieżące, realnie potrzebny; w zorganizowaniu opieki dla dzieci w czasie, gdy rodzice załatwiać będą formalności; w tłumaczeniu i wypełnianiu dokumentów.

Przedstawiciele fundacji deklarują również, że chcą zaprosić dzieci z Ukrainy do udziału organizowanych przez fundację projektów i zajęć: “Choć dziś może wydawać się to błahe, ważne jest, by jak najszybciej przywrócić dzieciom poczucie normalności, dać możliwość zapomnienia o strachu i traumach, pomóc w nawiązaniu nowych znajomości. Zajęcia mogą pomóc w odbudowaniu siły i poczucia bezpieczeństwa” – mówią przedstawiciele fundacji “Dom w Łodzi”. Kontakt: [email protected]

 

 

Czytaj więcej

Skomentuj