Więcej podlewania, mniej koszenia, poradnik dla mieszkańców i możliwość adoptowania drzewa. Łódź szuka sposobów na suszę i apeluje o pilną pomoc.

Meteorolodzy uważają, że najbliższe miesiące będą oznaczały najcięższą suszę w Polsce od dekad. Województwo łódzkie znajduje się na obszarze szczególnie narażonym na brak opadów i wody. Skutki suszy już są tam mocno odczuwalne.

Zagrożona zieleń w centrum miasta

Wyschnięte strumienie, małe rzeki czy tereny podmokłe. Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni opady deszczu, lecz to przyniesie przyrodzie tylko chwilową ulgę, ponieważ głównym problemem jest obniżenie poziomu wód powierzchniowych.

– Brak wody szczególnie silnie odczuje zieleń w centrum miasta, zwłaszcza drzewa młode i niedawno posadzone. Przygotowaliśmy plan przeciwdziałania skutkom suszy, uwzględniający ograniczenia w zużyciu wody. Zakłada on więcej podlewania i mniej koszenia. Mamy poradnik dla właścicieli ogrodów, jak zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie oraz program adopcji drzewa, do którego może się włączyć każdy chętny, zarówno osoby fizyczne, jak i firmy – mówi Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu miejskiego urzędu.

Pomysły Łodzi i apel do rządu

Plan walki z suszą zaproponowany przez łódzki urząd obejmuje:

  • dodatkowe podlewanie najbardziej zagrożonej zieleni w centrum miasta
  • zwiększenie akcji podlewania młodych nasadzeń,
  • wygospodarowanie dodatkowych środków na przeciwdziałanie skutkom suszy,
  • akcja adoptuj drzewko – zachęcamy mieszkańców, instytucje i firmy z Łodzi o zajęcie się młodymi drzewami lub krzewami w swojej okolicy, każdy może się zgłosić do ZZM – w razie potrzeby udostępnimy wodę,
  • poradnik dla posiadaczy własnych ogrodów – doradzimy jak urządzić ogród tak, aby zatrzymywać wodę i wilgoć w gruncie,
  • standardy pielęgnacji trawników i łąk – nie kosimy w trakcie suszy, namawiamy do tego samego spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe,
  • projektowanie inwestycji miejskich z uwzględnieniem retencji, gatunków roślin odporniejszych na zmiany klimatu, systemów nawadniających.

– Zjawisko suszy i walki z jej skutkami przekracza możliwości samorządu, dlatego apelujemy do rządu o realizację Narodowego Planu Retencji i uruchomienie środków dla samorządów na te cele – apeluje Riemer.

Koszenie zabronione. Miasta walczą z suszą

Czytaj więcej

Skomentuj