Reklama

ad1a STIHL [01.04-22.04.25]

Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku, z listy HELCOM zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska

Łódź wykreślona z listy trucicieli Bałtyku, z listy HELCOM zniknął też Wrocław i miasta Górnego Śląska
pap/jw
15.04.2025, o godz. 8:46
czas czytania: około 3 minut
0

Łódź przestała być jednym z „gorących punktów” listy HELCOM – obszarów kluczowych dla zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego - poinformował w poniedziałek łódzki magistrat. Z listy "trucicieli" wykreślono także Wrocław i kilka miast Górnego Śląska.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B Kubota [03.04-31.05.25]

Magistrat Łodzi poinformował, że miasto zostało wykreślone z listy trucicieli Bałtyku, czyli przestało być tzw. hot spot w cyklicznym raporcie HELCOM, czyli Komisji Helsińskiej (Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku). Gorące punkty HELCOM to obszary kluczowe dla zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego.

Wykreślenie Łodzi z listy trucicieli Bałtyku

Urząd Miasta Łodzi ocenił w komunikacie, że “to ogromny sukces miasta w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodno-ściekowej, będący efektem wieloletnich inwestycji miasta w nowoczesną infrastrukturę kanalizacyjną i oczyszczalnie ścieków”.

Łódź leży na granicy dorzeczy Odry i Wisły. Prowadząca z północnej Łodzi swoje wody Bzura wpada do Wisły, a pozostałe rzeki należą do zlewni Odry, do której płyną Nerem i Wartą.

– Jeszcze pod koniec XX wieku wszystkie ścieki fabryczne i bytowe z Łodzi trafiały bezpośrednio do Neru, a stamtąd – przez Wartę i Odrę – wprost do Bałtyku. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Modernizacja oczyszczalni ścieków, rozbudowa sieci kanalizacyjnej i uszczelnienie systemu odprowadzania ścieków do oczyszczalni oraz edukacja mieszkańców zwiększyły świadomość ekologiczną i przyniosły efekty – poinformowała Joanna Łucka z Urzędu Miasta Łodzi.

Dodała, że wykreślenie Łodzi z listy trucicieli Bałtyku jest dowodem na skuteczność działań podjętych przez miasto i znaczącym krokiem w realizacji zobowiązań międzynarodowych Polski w zakresie ochrony Morza Bałtyckiego.

Według łódzkiego magistratu największą rolę w poprawie czystości wody odprowadzanej do Bałtyku z Aglomeracji Łódzkiej odegrał projekt budowy Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej (GOŚ ŁAM), która odbiera ścieki z Łodzi, Pabianic, Konstantynowa oraz z gmin Ksawerów i Nowosolna. Od 2004 roku GOŚ była systematycznie modernizowana, a nowe technologie pozwoliły na dalszą poprawę jakości oczyszczonych ścieków odprowadzanych do Neru.

– Usunięcie Łodzi z listy trucicieli Bałtyku to impuls do kontynuowania inwestycji i działań proekologicznych, bo konsekwentna modernizacja infrastruktury przynosi efekty nie tylko lokalne, ale wpływające także na kondycję całego ekosystemu Morza Bałtyckiego – dodała Joanna Łucka.

Punkty krytyczne

Lista trucicieli Bałtyku powstała w 1992 r. Z informacji umieszczonych na stronie internetowej Komisji Helsińskiej wynika, że międzynarodowa grupa naukowców, inżynierów, menedżerów ds. ochrony środowiska, bankierów i przedstawicieli krajów – członków Komisji Helsińskiej, wyznaczyła 132 pierwotne punkty krytyczne dotyczące środowiska. Później dodano kolejne, co dało w sumie 162 “hot spoty”.

“Punktami zapalnymi są źródła zanieczyszczeń, takie jak obiekty komunalne i zakłady przemysłowe. Program obejmuje również zanieczyszczenia z obszarów rolniczych i osiedli wiejskich oraz obszarów wrażliwych, takich jak przybrzeżne laguny i tereny podmokłe, gdzie potrzebne są specjalne środki ochrony środowiska” – informuje na swojej stronie internetowej HELCOM.

Od pierwszej listy HELCOM w 1992 r. jakość wody w wielu wodach przybrzeżnych Morza Bałtyckiego uległa znacznej poprawie, co odzwierciedla postęp w oczyszczaniu ścieków komunalnych i przemysłowych. Na liście znajduje się obecnie 35 aktywnych punktów zagrożenia, z czego 6 w Polsce. Cztery z nich obejmują zagrożenia przemysłowe i są związane z działalnością zakładów przemysłowych w Jaworznie, Czechowicach-Dziedzicach, Dąbrowie Górniczej i Krakowie.

Punkty, które zostały wykreślone z listy HELCOM to tzw. municypalne punkty zapalne. Na specjalnej mapie na stronie internetowej HELCOM jako wykreślone w 2025 r. oprócz Łodzi figurują także Wrocław oraz Katowice z Mysłowicami, Siemianowicami i Bytomiem.

Według zapisów na stronie internetowej organizacji Komisja Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku, znana również jako Komisja Helsińska, jest instytucją międzyrządową w obszarze Morza Bałtyckiego. Została utworzona w 1974 r. w celu ochrony środowiska morskiego Morza Bałtyckiego przed wszystkimi źródłami zanieczyszczeń, a sygnatariuszami Konwencji Helsińskiej są Dania, Estonia, Unia Europejska, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Litwa, Polska, Rosja i Szwecja.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 MBP 2025 [03.04-07.05.25]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d cybebezpieczeństwo webinar [14.04-30.05.25]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2025