Reklama

envicon 2023 ad1a

Łódzkie orientarium nabiera kształtów

Łódzkie orientarium nabiera kształtów
dom
16.11.2018, o godz. 8:29
czas czytania: około 2 minut
0

Do budowy orientarium w Łodzi zużyto już ponad 200 ton stali. Na co dzień pracuje przy jego wznoszeniu ponad 85 osób i trzy dźwigi. Niedługo konstrukcja budynków pojawi się na powierzchni ziemi.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Do tej pory na terenie budowy nowego orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym wyburzono stare budynki w złym stanie technicznym i wykonano 5-metrowy wykop pod nowe gmachy dla słoni i głównego pawilonu wystawienniczego.

Wykonawca ułożył już podkłady betonowe i wykonuje płytę fundamentową. W trakcie tych prac wykorzystano ponad 200 ton stali i ok. 1400 m3 betonu. Wykopano 30 tys. m3 ziemi, stale pracują trzy żurawie i średnio ok. 85 ludzi dziennie.

– Na początku grudnia rozpocznie się wykonywanie ścian żelbetowych piwnic. Natomiast w marcu będzie już widać pierwszą kondygnację naziemną. W połowie przyszłego roku zakończą się prace żelbetowe głównego budynku, a w pierwszej połowie 2020 r. montaż dachu i prace wykończeniowe – wylicza Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Tego typu obiekty, podobnie jak wrocławskie afrykanarium, to standard
w nowoczesnych ogrodach zoologicznych. Dają możliwość utrzymywania zwierząt na dużych przestrzeniach w połączeniu z innymi gatunkami w urozmaiconym środowisku. To daje zwierzętom komfort i swobodę zachowań, a zwiedzającym możliwość oglądania ich w warunkach jak najbliższych naturze.

– Budowa orientarium jest połączona z przebudową wybiegów lwów i tygrysów. Ta inwestycja zakończy się dużo szybciej, a zmodernizowane wybiegi zobaczymy już najbliższej wiosny. W kolejnym sezonie gotowy będzie wybieg dla pingwinów przylądkowych – zapowiada Tomasz Jóźwik, wiceprezes miejskiego ogrodu zoologicznego.

Inwestycja pozwoli pojawić się w łódzkim ogrodzie zoologicznym nowym gatunkom: orangutanom, panterom mglistym i rekinom. Wznowiona zostanie także hodowla do niedawna posiadanych gatunków, np. słoni indyjskich.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2023