Łosie pod odstrzałem. Ministerstwo Środowiska chce znieść ochronę łosia

Łosie pod odstrzałem. Ministerstwo Środowiska chce znieść ochronę łosia
Gabriela Jelonek
12.06.2017, o godz. 14:11
czas czytania: około 1 minuty
0

Ministerstwo Środowiska zakłada możliwość zniesienia obowiązującego od 2002 roku moratorium, na podstawie którego nie można strzelać do łosi - tak wynika z wypowiedzi wiceministra Andrzeja Koniecznego na konferencji prasowej w Białymstoku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Jak argumentował wiceminister Konieczny, w związku ze szkodami, które powodują łosie do Ministerstwa Środowiska spływają skargi z samorządów, od osób prywatnych, organizacji i stowarzyszeń, a także od posłów i senatorów. Powołując się na dane z systemu ewidencji wypadków i kolizji Komendy Głównej Policji poinformował, że w latach 2010-2015 doszło do 1,1 tys. wypadków z udziałem zwierzyny, z czego 49 ze skutkiem śmiertelnym. Z tych danych nie można jednak wywnioskować, w ilu wypadkach samochody zderzały się właśnie z łosiami.

Jak podkreślał wiceminister Konieczny, łosie wchodzą w konflikt z człowiekiem, gospodarką i z zapewnieniem bezpieczeństwa. – Władze publiczne zobowiązane są do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo – mówił. Według niego sposobem na ograniczenie szkód wyrządzanych przez te zwierzęta jest redukcja ich populacji, czyli zezwolenie na polowania.

W tej sprawie nie zapadły jeszcze oficjalne decyzje. Obecnie szacuje się, że populacja łosia wynosi około 28 tys. Jeszcze w 2001 roku w Polsce żyło około 2 tys. tych zwierząt, wówczas dla ratowania ich populacji wprowadzono moratorium.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024