Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Lublin walczy ze smogiem. Będzie inwentaryzacja pieców

Lublin walczy ze smogiem. Będzie inwentaryzacja pieców
sm
15.11.2018, o godz. 11:59
czas czytania: około 3 minut
2

Lublin przeprowadzi inwentaryzację źródeł ogrzewania wszystkich budynków i lokali w mieście i stworzy bazę danych na ten temat. W przyszłym roku wyda 1 mln zł na wymianę pieców w domach i mieszkaniach prywatnych, będzie też kontynuował termomodernizację miejskich budynków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

W tym roku Lublin przeznaczy blisko 500 tys. zł na wymianę pieców. Na 2019 r. zaplanowana jest na to zadanie kwota 1 mln zł.

Zgodnie z rekomendacją panelu obywatelskiego (zastosowana w Lublinie forma konsultacji społecznych, podobna do budżetu obywatelskiego – przyp. red.) planowana jest szczegółowa inwentaryzacja źródeł ogrzewania wszystkich budynków i lokali w mieście wraz ze stworzeniem bazy danych, co pozwoli lepiej zdiagnozować skalę zjawiska niskiej emisji w mieście.

Termomodernizacje i podłączenia do sieci

Kolejne działania to termomodernizacje budynków użyteczności publicznej w tym szkół, przedszkoli, domów pomocy społecznej czy specjalnych ośrodków wychowawczych. W ciągu ostatnich 10 lat miasto przeprowadziło termomodernizację około 70 obiektów. W tym roku podpisało umowę o dofinansowanie kolejnych działań termomodernizacyjnych przy sześciu placówkach. Całkowita wartość inwestycji to 18 mln zł, z czego 8 mln zł to dofinansowanie unijne.

Niską emisję udało się zmniejszyć dzięki przyłączeniu od 2017 r. do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączono 17 budynków znajdujących się w strefie przekroczeń norm zanieczyszczenia powietrza, które wcześniej były ogrzewane ze źródeł indywidualnych.

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej realizuje trzy projekty inwestycyjne, których celem jest zmniejszenie emisji. Łączna wartość realizowanych przez LPEC projektów to 122 mln zł, z czego wartość dofinansowania unijnego to blisko 74 mln zł.

Antysmogowa zieleń i mandaty

Do walki ze smogiem włączono też Miejskiego Architekta Zieleni, który opracowuje Standardy Zieleni Miejskiej ze wskazówkami dotyczącymi sadzenia roślin i jakości zieleni dobrze znoszącej warunki miejskie i odpowiedniej pod kątem absorpcji zanieczyszczeń powietrza.

W mieście działa również EkoPatrol Straży Miejskiej, który podczas interwencji sprawdza, czy w piecach nie są spalane odpady. Interwencje są prowadzone przez cały rok ze szczególnym uwzględnieniem okresu jesienno-zimowego oraz dzielnic domów jednorodzinnych.

Do końca października 2018 r. strażnicy miejscy przeprowadzili 589 interwencji dotyczących spalania w piecach, które zakończyły się nałożeniem 34 mandatów karnych w wysokości 5,6 tys. zł, a także 342 interwencji dotyczących spalania na zewnątrz, które w 21 przypadkach zakończyły się mandatem na kwotę ponad 3,7 tys. zł.

W trakcie interwencji strażnicy wykryli m.in. spalanie w piecach sklejki, płyt wiórowych, malowanego i lakierowanego drewna, mebli, ram okiennych, przepracowanego oleju, lakierowanego papieru, odpadów plastikowych, a na zewnątrz m.in. folii, plastików, starych mebli m.in. foteli z pianki, otulin kabli elektrycznych, odpadów zielonych, a nawet opon.

Informacja i edukacja

W porozumieniu z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska miasto będzie publikować informacje o stanie powietrza na stronie internetowej miasta i na przystankach autobusowych.

Miasto prowadzi też kilka projektów edukacyjnych skierowanych do dzieci i dorosłych. Działania obejmą m.in. spotkania w szkołach, edukację dzieci i młodzieży w zakresie powstawania i skutków smogu, dostarczanie materiałów edukacyjnych dla dzieci, nauczycieli i rodziców, a także spotkania w dzielnicach z pokazami technik prawidłowego rozpalania w piecach. Planowane są także kampanie reklamowe i kampanie w mediach społecznościowych.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


ksawery

Komentarz #14983 dodany 2018-12-09 16:09:14

Bardzo dobry pomysł. Pierwszym krokiem do wali o czyste powietrze jest wymiana starych "kopciuchów" i dobre ocieplenie domu, aby niwelować ucieczkę ciepła a co za tym idzie, palić mniej


Jery

Komentarz #15558 dodany 2019-01-17 16:10:01

Jasne, trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku

Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1D AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Smog i ochrona powietrza
css.php
Copyright © 2024