Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Lublin. Zabytkowy Park Bronowicki zostanie odnowiony

Lublin. Zabytkowy Park Bronowicki zostanie odnowiony
jw
31.07.2024, o godz. 14:06
czas czytania: około 4 minut
0

Włodarze Lublina poszukują wykonawcy rewaloryzacji Parku Bronowickiego. Powstanie nowy układ alejek i placyków z małą architekturą i nasadzeniami, nawiązujące do planu parku z początku XX w. Zabytkowy park w nowej odsłonie powinien być gotowy w maju 2026 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Park Bronowicki to kolejna przestrzeń, po Parku Ludowym, Ogrodzie Saskim i Parku Zawilcowa, którą zmieniamy dla naszych mieszkanek i mieszkańców. Na rewitalizację tego cennego historycznie i przyrodniczo obszaru miejskiej zieleni otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych. Chcemy, aby jeden z najstarszych parków miejskich po latach odmienił się i stał się wizytówką nie tylko dzielnicy Bronowice. Po zakończonej rewaloryzacji, Park znów stanie się atrakcyjny dla osób w każdym wieku i z różnymi potrzebami. To miejsce z pewnością na to zasługuje – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Założony w XIX w. Park Bronowicki od 1982 r. wpisany jest do rejestru zabytków woj. lubelskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką. Rewaloryzacja zakłada stworzenie nowego układu kompozycyjnego alejek i placyków parkowych, wymianę nawierzchni alejek z asfaltowych na mineralne oraz przebudowę ogrodzenia. Zakres robót ujęty w dokumentacji obejmuje także budowę schodów terenowych, muru oporowego, zieleńca, lokalizację obiektów małej architektury, zdroju parkowego, placu zabaw, oświetlenia i monitoringu, a także rozbiórki istniejącej infrastruktury.

Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (1)
Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (2)
Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (3)

Powrót do korzeni

Nowy układ komunikacyjny parku nawiąże formą i materiałami do układu historycznego, znanego ze starych map z początku XX w. i zostanie wzbogacony o istniejące przedepty. Kompozycja układu opiera się na przekątnej osi wyróżnionej nawierzchnią granitową. W centralnej części parku zaprojektowano pętlę spacerową wyposażoną w tzw. ścieżki dotykowe, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym z laskami, oraz tyflomapy. Pozostała część alejek parkowych zaprojektowana została z nawierzchni mineralnej jako powierzchni biologicznie czynnej. Główne wejście do parku zlokalizowane od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej zaprojektowano jako plac z zieleńcem. Wybudowany zostanie również mały plac, na którym umieszczone zostaną urządzenia siłowni. Przebudowę przejdą także schody prowadzące do parku od ul. Fabrycznej i Bronowickiej, oraz powstaną nowe prowadzące na górkę saneczkową. Przy wejściu do parku od ul. Fabrycznej będzie także pochylnia.

Wielofunkcyjna przestrzeń

Po rewitalizacji przestrzeń Parku Bronowickiego pełnić będzie różne funkcje, w tym reprezentacyjną, komunikacyjną, wypoczynkową i rekreacyjną. Poprzez wprowadzenie dodatkowych nasadzeń zieleni niskiej i nowych drzew zwiększona zostanie bioróżnorodność tego miejsca. Projekt rewitalizacji zakłada wprowadzenie na teren parku kwitnących krzewów, łąk z bylin, traw ozdobnych i roślin cebulowych, a pomiędzy nimi ustawienie wygodnych ławek z oparciem. Dzięki temu park stanie się miejscem atrakcyjnym dla różnych grup wiekowych. Odwiedzający park będą mieli możliwość skorzystania również ze stolików piknikowych, w tym do gry w szachy a także urządzeń siłowni na świeżym powietrzu, stojaków na rowery i innych obiektów małej architektury. Opiekunowie i dzieci skorzystają z przebudowanej górki saneczkowej oraz nowego placu zabaw w zachodniej części parku. Plac zabaw o pow. 1400 m.kw. zostanie podzielony alejką parkową na dwie części: z nawierzchnią bezpieczną z piasku i podjazdem z nawierzchni drewnianej, która umożliwia dostęp do integracyjnych urządzeń zabawowych również dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także drugą z nawierzchnią naturalną ze zrębków.

Na terenie placu zabaw zaprojektowano także urządzenia zabawowe wodne (z układem pompowym) a także zdrój parkowy. Teren zostanie oświetlony latarniami w klasycznym stylu. Inwestycja zakłada także przebudowę ogrodzeń oraz remont murków oporowych otaczających park, budowę kanału technologicznego, instalacji i przyłącza wodociągowego, kanalizacji deszczowej, instalacji elektroenergetycznej i oświetlenia parku wraz z systemem monitoringu. Wszystkie roboty na terenie poprzedzą rozbiórki istniejącej infrastruktury. W związku z zabytkowym charakterem parku prace budowlane będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (1)
Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (3)
Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (4)

Finansowanie projektu

Rewaloryzacja Parku Bronowickiego – przebudowa zabytkowego parku miejskiego zlokalizowanego przy ul. Bronowickiej, realizowana jest w ramach projektu “Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, z działania Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 12,5 mln zł, z czego wartość dofinansowania z UE 7 mln zł.

Oferenci mają czas na składanie ofert w przetargu do 30 sierpnia. Ogłoszenie o zamówienie dostępne jest tutaj.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024