Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Lublin. Zabytkowy Park Bronowicki zostanie odnowiony

Lublin. Zabytkowy Park Bronowicki zostanie odnowiony
jw
31.07.2024, o godz. 14:06
czas czytania: około 4 minut
0

Włodarze Lublina poszukują wykonawcy rewaloryzacji Parku Bronowickiego. Powstanie nowy układ alejek i placyków z małą architekturą i nasadzeniami, nawiązujące do planu parku z początku XX w. Zabytkowy park w nowej odsłonie powinien być gotowy w maju 2026 r.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

– Park Bronowicki to kolejna przestrzeń, po Parku Ludowym, Ogrodzie Saskim i Parku Zawilcowa, którą zmieniamy dla naszych mieszkanek i mieszkańców. Na rewitalizację tego cennego historycznie i przyrodniczo obszaru miejskiej zieleni otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków unijnych. Chcemy, aby jeden z najstarszych parków miejskich po latach odmienił się i stał się wizytówką nie tylko dzielnicy Bronowice. Po zakończonej rewaloryzacji, Park znów stanie się atrakcyjny dla osób w każdym wieku i z różnymi potrzebami. To miejsce z pewnością na to zasługuje – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Założony w XIX w. Park Bronowicki od 1982 r. wpisany jest do rejestru zabytków woj. lubelskiego. Zajmuje powierzchnię ok. 2,57 ha między ulicami Fabryczną a Bronowicką. Rewaloryzacja zakłada stworzenie nowego układu kompozycyjnego alejek i placyków parkowych, wymianę nawierzchni alejek z asfaltowych na mineralne oraz przebudowę ogrodzenia. Zakres robót ujęty w dokumentacji obejmuje także budowę schodów terenowych, muru oporowego, zieleńca, lokalizację obiektów małej architektury, zdroju parkowego, placu zabaw, oświetlenia i monitoringu, a także rozbiórki istniejącej infrastruktury.

Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (1)
Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (2)
Park Bronowicki - stan istniejący_fot. Miasto Lublin (3)

Powrót do korzeni

Nowy układ komunikacyjny parku nawiąże formą i materiałami do układu historycznego, znanego ze starych map z początku XX w. i zostanie wzbogacony o istniejące przedepty. Kompozycja układu opiera się na przekątnej osi wyróżnionej nawierzchnią granitową. W centralnej części parku zaprojektowano pętlę spacerową wyposażoną w tzw. ścieżki dotykowe, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym z laskami, oraz tyflomapy. Pozostała część alejek parkowych zaprojektowana została z nawierzchni mineralnej jako powierzchni biologicznie czynnej. Główne wejście do parku zlokalizowane od strony skrzyżowania ul. Bronowickiej i Fabrycznej zaprojektowano jako plac z zieleńcem. Wybudowany zostanie również mały plac, na którym umieszczone zostaną urządzenia siłowni. Przebudowę przejdą także schody prowadzące do parku od ul. Fabrycznej i Bronowickiej, oraz powstaną nowe prowadzące na górkę saneczkową. Przy wejściu do parku od ul. Fabrycznej będzie także pochylnia.

Wielofunkcyjna przestrzeń

Po rewitalizacji przestrzeń Parku Bronowickiego pełnić będzie różne funkcje, w tym reprezentacyjną, komunikacyjną, wypoczynkową i rekreacyjną. Poprzez wprowadzenie dodatkowych nasadzeń zieleni niskiej i nowych drzew zwiększona zostanie bioróżnorodność tego miejsca. Projekt rewitalizacji zakłada wprowadzenie na teren parku kwitnących krzewów, łąk z bylin, traw ozdobnych i roślin cebulowych, a pomiędzy nimi ustawienie wygodnych ławek z oparciem. Dzięki temu park stanie się miejscem atrakcyjnym dla różnych grup wiekowych. Odwiedzający park będą mieli możliwość skorzystania również ze stolików piknikowych, w tym do gry w szachy a także urządzeń siłowni na świeżym powietrzu, stojaków na rowery i innych obiektów małej architektury. Opiekunowie i dzieci skorzystają z przebudowanej górki saneczkowej oraz nowego placu zabaw w zachodniej części parku. Plac zabaw o pow. 1400 m.kw. zostanie podzielony alejką parkową na dwie części: z nawierzchnią bezpieczną z piasku i podjazdem z nawierzchni drewnianej, która umożliwia dostęp do integracyjnych urządzeń zabawowych również dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich, a także drugą z nawierzchnią naturalną ze zrębków.

Na terenie placu zabaw zaprojektowano także urządzenia zabawowe wodne (z układem pompowym) a także zdrój parkowy. Teren zostanie oświetlony latarniami w klasycznym stylu. Inwestycja zakłada także przebudowę ogrodzeń oraz remont murków oporowych otaczających park, budowę kanału technologicznego, instalacji i przyłącza wodociągowego, kanalizacji deszczowej, instalacji elektroenergetycznej i oświetlenia parku wraz z systemem monitoringu. Wszystkie roboty na terenie poprzedzą rozbiórki istniejącej infrastruktury. W związku z zabytkowym charakterem parku prace budowlane będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.

Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (1)
Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (3)
Park Bronowicki - wizualizacje_fot. Miasto Lublin (4)

Finansowanie projektu

Rewaloryzacja Parku Bronowickiego – przebudowa zabytkowego parku miejskiego zlokalizowanego przy ul. Bronowickiej, realizowana jest w ramach projektu “Rewaloryzacja Parku Bronowickiego w Lublinie” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027, z działania Zrównoważony rozwój dziedzictwa kulturowego. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 12,5 mln zł, z czego wartość dofinansowania z UE 7 mln zł.

Oferenci mają czas na składanie ofert w przetargu do 30 sierpnia. Ogłoszenie o zamówienie dostępne jest tutaj.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024